okap kuchenny

Na co zwrócić uwagę wybierając okap kuchenny?

Okap kuchenny to niepozorne urządzenie, które zdecydowanie usprawnia pracę w kuchni. Dzięki niemu nie ma problemów z nieprzyjemnymi zapachami i oparami. Jednak wybór urządzeń tego typu jest bardzo duży. Łatwo o pomyłkę i wybranie niewłaściwego modelu. Na co więc zwrócić uwagę, by mieć pewność, że urządzenie jest odpowiednie? Jak wybrać okap?

Podszafkowy czy kominowy?

Podstawową kwestią jest ustalenie, gdzie tak właściwie będzie wisiał okap i jak będzie wyglądało jego otoczenie. Okapy podszafkowe są mniejsze i nie mają rozbudowanej górnej części. Ideą ich stosowanie jest niemal całkowite ukrycie ich pod szafką. Z tego powodu wiele modeli jest wsuwana. Takie urządzenie w żaden sposób nie wpływa na obniżenie estetyki kuchni. Zajmuje mało miejsca, ale równocześnie jest bardzo funkcjonalne. Alternatywą dla niego jest okap kominowy. Ma on bardzo rozbudowaną górną część, więc nie może wisieć nad nim żadna szafka. Taki okap jest wyjątkowo dekoracyjny. W wielu projektach kuchni jest wykorzystywany jako główna ozdoba aranżacji. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się okapy w kolorze błyszczącej stali.

Ilość, rodzaj i jakość filtrów

W każdym okapie muszą znajdować się filtry. To właśnie one są takie ważne, by urządzenie mogło sprawnie działać. Najważniejsze jest więc upewnienie się, jakie filtry zostały umieszczone w okapie. Podstawą są: filtr tłuszczowy i węglowy. Filtr tłuszczowy wyłapuje drobinki tłuszczu i uniemożliwia im rozprzestrzenianie się po pomieszczeniu oraz osiadanie na meblach. Ten filtr koniecznie musi działać wydajnie, bo wpływa to znacznie na utrzymanie porządku w kuchni. Filtr węglowy z kolei służy do tego, by skutecznie pozbywać się z pomieszczenia nieprzyjemnych zapachów. Podczas gotowania jest on wprost niezastąpiony.

Zobacz również  Wygodne meble tapicerowane

Szerokość okapu

Okapy podobnie jak kuchenki i płyty grzewcze, są produkowane w różnych szerokościach. Oznacza to, że przed zakupem należy upewnić się, że urządzenie będzie miało odpowiednią wielkość. Najlepiej by była ona dokładnie taka sama jak szerokość kuchenki znajdującej się pod okapem. Dzięki temu można mieć pewność, że urządzenie będzie w stanie wydajnie zbierać opary i zanieczyszczenia z powietrza. Okap w niedopasowanej szerokości może też wyglądać mało estetycznie. Może on całkowicie zepsuć aranżację wnętrza.

Oświetlenie

W każdym dobrym okapie musi znajdować się oświetlenie. Jest ono niezwykle ważne, bo wpływa na podniesienie komfortu podczas używania urządzenia. Dodatkowe oświetlenie w kuchni zawsze się przyda, tym bardziej że w tym wypadku będzie ono padało bezpośrednio w przygotowywane potrawy. W ten sposób ułatwi ono stwierdzenie, w jakim stanie jest jedzenie i jakie działania należy podjąć następnie. Najczęściej w okapie zamontowane jest małe punktowe źródło światła. Rzadziej urządzenie jest wyposażone w listwę LED, która mogłaby oświetlić całą kuchnię. Oba te rozwiązania mają swoje zalety i wady, warto się więc zastanowić przed zakupem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *