Profesjonalne gruntowanie ścian

gruntowanie ścian

Remont to niezwykle pojemne pojęcie. Kryje się pod nim tak samo przestawianie mebli, odświeżanie niektórych pomieszczeń, jak również urządzanie wszystkiego absolutnie od zera. Niezależnie od tego, na jak dużą skalę planuje się zmiany, zazwyczaj bierze się pod uwagę malowanie ścian. Idealnie gładkie i w modnym kolorze mogą nie do poznania zmienić każde wnętrze.

Od czego zacząć malowanie?

By jednak ściany wyglądały bez zarzutu, trzeba również odpowiednio przygotować je do malowania. Wbrew pozorom nie kończy się wcale na zakupie odpowiednich farb oraz malowaniu. Czasami potrzebne jest też gruntowanie ścian, by farba lepiej się nakładała, była trwalsza i nawet po wielu latach prezentowała się nieskazitelnie.

Gruntowanie ścian zalecane jest zawsze w przypadku ścian nowych. Przydaje się, kiedy planuje się malować podłoże gipsowe, mineralne, gipsowo-kartonowe. Gruntowanie jest też wskazane w przypadku ścian, które od dawna nie były odświeżane i wciąż jeszcze tkwi na nich dawna powłoka malarska. Obowiązkowo przeprowadzić je trzeba również wtedy, kiedy będzie się malować ściany w stanie deweloperskim. To, czy ściana potrzebuje gruntowania można też bardzo łatwo ocenić samodzielnie. Wystarczy zrobić bardzo prosty test, który polega na przyłożeniu ręki lub palca do ściany i potarciu. Jeśli na palcu będzie biały albo kolorowy osad, gruntowanie ścian jest potrzebne.

Zobacz również  Co powinniśmy wiedzieć o tynkach wewnętrznych?

Co daje gruntowanie?

paint brush on wood

 

Profesjonalnie przeprowadzone gruntowanie ścian ma przede wszystkim zmniejszyć wchłanialność ścian, wyrównać ich powierzchnię, poprawić strukturę. Dzięki temu zabiegowi można też ukryć pęknięcia ścian i zapobiec ich powstawaniu w przyszłości. Gruntowanie ścian to również świetna okazja, żeby starannie oczyścić ściany. Koniecznie pozbyć trzeba się tłustych plam, zacieków i różnego rodzaju zabrudzeń, które w innym wypadku mogą przebijać przez farbę po malowaniu. By były niewidoczne, warto też sięgnąć po specjalne farby maskujące.

Jeśli chodzi o samo gruntowanie ścian, to niezbędne materiały można znaleźć w większości dobrych sklepów budowlanych. Zdecydować można się na preparaty wzmacniające strukturę ściany, jak również i specjalne farby podkładowe. Ważne jest jednak, żeby preparat do gruntowania był od tego samego producenta co zakupiona farba. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek przy malowaniu i utrwalić dobre efekty na dłużej.

Gruntowaniu poddaje się zazwyczaj same ściany, warto jednak wiedzieć, że równie dobrze można w ten sam sposób poprawić wygląd powierzchni drewnianych albo metalowych.

Podstawowe informacje o gruntowaniu

Gruntowanie ścian to bardzo ważny proces. Właśnie dlatego podejść do niego trzeba poważnie, a prace najlepiej zaplanować w miesiącach, które najbardziej sprzyjają remontom. Gruntowanie ścian zaleca się przeprowadzać w temperaturach dodatnich. Dobrze też, jeśli preparat gruntujący w czasie schnięcia nie jest narażony na kontakt z wilgotnym powietrzem. Samo malowanie także należy odłożyć, zanim preparat gruntujący nie utrwali się na ścianie. Producenci farb i podkładów zalecają, by przerwa ta wyniosła co najmniej kilka godzin.

Zobacz również  Jak wyszukać certyfikowanego malarza?