Malowanie drewna, co trzeba wiedzieć?

Malowanie drewna wielu osobom kojarzy się jako prosty proces wymagający posiadania jedynie farby i pędzla. Nic bardziej mylnego, malowanie elementów drewnianych wcale nie jest takie proste, jak się z pozoru wydaje. Składa się z kilku kroków, a efekt końcowy zależy od ich przestrzegania.

Przygotowanie do malowania drewna

Okazuje się, że bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie się do malowania drewna. To od tego w dużej mierze zależy, jak łatwo będzie nakładać się lakier czy inny preparat. Poza tym ma to wpływ na przyczepność i trwałość nałożonej warstwy. Kiedy drewno było już wcześniej malowane, zawsze należy zacząć od pozbycia się starej powłoki malarskiej. Do tego celu służą specjalne preparaty na Drewnochron.pl i papier ścierny.

W przypadku kiedy drewno będzie malowane dopiero po raz pierwszy, można rozpocząć od jego  szlifowania. Powinno się to wykonywać równolegle do kierunku ułożenia jego włókien. Najlepiej zainwestować w papier ścierny o średniej ziarnistości. Potem można przystąpić już do polerowania drewnianej powierzchni. Przed malowanie drewno należy również dokładnie oczyścić. Nie może na nim znajdować się pył będący pozostałością po szlifowaniu i polerowaniu. Dopiero na samym końcu, tuż przed malowaniem drewna, stosuje się środek odtłuszczający.

Zobacz również  Czy warto inwestować w meble na wymiar?

 

Jakie preparat i narzędzia do malowania drewna wybrać?

Przede wszystkim przed malowaniem drewna trzeba się zastanowić jaki efekt końcowy ma powstać. Kiedy celem jest stworzenie jednolitej matowej lub błyszczącej powierzchni, to najlepszym rozwiązaniem wydaje się być farba akrylowa, kredowa bądź alkilowa. Ta ostatnia jest zdecydowanie najtrwalsza, ale jednocześnie długo się utrwala i zawiera szkodliwe substancje chemiczne w swoim składzie. Lakiery i lakierobjece pozwalają z kolei uzyskać powłokę ochronną. Ponadto w tym przypadku struktura drewna po zakończeniu malowania pozostaje cały czas dobrze widoczna, nawet jeśli postawić się na preparat o właściwościach barwiących.

Do malowania drewna przeznaczone są różnego rodzaju wałki, pędzle, agregaty natryskowe i pistolety. Najdroższe i zarazem najtrudniejsze jest malowanie drewna agregatami natryskowymi. Jednak ta metoda jest też najszybsza. W tym przypadku wybór w dużej mierze jest kwestią indywidualną.

Malowanie drewna – jak się za to zabrać?

Oczywiście przed przystąpieniem do malowania farbę lub lakier trzeba dokładnie wymieszać. Gdy do malowania wykorzystywany jest wałek czy pędzel trzeba wykonywać płynne ruchy w kierunku włókien i nie przerywać pracy aż do chwili nałożenia pierwszej warstwy, która powinna być jak najbardziej równomierna. Dopiero po jej całkowitym wyschnięciu można przejść do malowania kolejnej powłoki. Dość wygodnym rozwiązaniem są też aplikatory dołączone niekiedy do farb i lakierów.

Zobacz również  Jak samemu odświeżyć meble?

Podczas korzystania z pistoletu czy agregatu natryskowego kluczem do sukcesu jest odpowiednia regulacja urządzenia. W czasie malowania drewna trzeba też zachować odpowiednią odległość od malowanej powierzchni. Warto zachować spokój, bo wówczas efekt jest najlepszy.