oswietlenie szafy

Stylowe oświetlenie schodów, wnęk i szafek

Dawniej troszczyliśmy się tylko o główne światło, czasem decydowaliśmy się dołożyć kilka lampek. Na tym nasza aranżacja świetlna się kończyła. Z czasem pojawia się coraz więcej nowych rozwiązań, a my decydujemy się na odważniejsze zabawy światłem w naszych mieszkaniach. Obecnie lampki pozwalają nam stylowo oświetlić schody, wnęki i szafki.

Światło ma znaczący wpływ na wizualne postrzeganie wnętrz mieszkania. Jeżeli jest właściwie zaprojektowane pozwoli podkreślić ich piękno oraz ukryć niedoskonałości, a także nadają odpowiednią atmosferę. Przy wyborze oświetlenia z reguły w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na estetykę, a dopiero później stawiamy na funkcjonalność i zastanawiamy się, jakie funkcje powinno spełniać. W przypadku oświetlenia schodów, wnęk oraz szafek powinno się odwrócić tę kolejność. Tutaj ważne jest, aby źródło światła nie rzucało się w oczy i został zachowany minimalizm i dyskrecja. Zapomnijmy za to o bogatych zdobieniach oraz masywnych oprawach lamp.

Schody

Podświetlone schody kojarzą nam się głównie z nowoczesną salą kinową. Jednak coraz więcej osób chce uzyskać taki efekt we własnym mieszkaniu. Dzięki najnowszym technologiom jest to możliwe. Do oświetlenia na schodach wykorzystuje się przede wszystkim lampy LED, które pozwolą nabrać nowoczesnego charakteru widocznego już na pierwszy rzut oka. Warto też uzupełnić je czujnikami sprawiającym, że lampki schodowe zapalą się w odpowiednim momencie. Zastosowanie efektu podświetlenia schodów sprawi, że nabiorą one odpowiednej lekkości oraz zostaną pięknie podkreślone. Takie rozwiązanie tworzy też oryginalną grę światła i cienia, dzięki czemu stworzymy wyjątkowy klimat. Jednak oświetlenie schodów powinno być jasne, ale nie oślepiające tylko dyskretne, a jego strumień powinien być skierowany na schody. W ten sposób zagwarantujemy bezpieczeństwo domownikom. W przypadku długich schodów można też lampy wmontowane w ścianę (najlepiej na wysokości 15 cm nad stopniami). Świetnie sprawdzą się też kinkiety umieszczone powyżej głów osób chodzących po schodach. Głównym zadaniem oświetlenia schodów powinno by podkreślenie elementów dekoracyjnych balustrady i płaszczyzn ścian. Może też wizualnie korygować niedociągnięcia pomieszczenia.

Zobacz również  Dlaczego żarówka jest jednym z najważniejszych wynalazków na świecie

Wnęki i szafki

Do oświetlenia wnęk i szaf również najlepsze będą małe lampki ledowe. Za tym wyborem stoją głównie kryteria praktyczne, raczej trudno wyobrazić sobie inny rodzaj oświetlenia w tych miejscach. Lampki ledowe mogą generować światło o dużej mocy, które pomoże nam uzyskać upragniony efekt, a przy tym zajmują niewiele miejsca. Nagrzewają się one krócej niż inne lampy, więc nie grozi nam ryzyko spalenie ubrań. Takie oświetlenie nie tylko ciekawie wygląda, ale jest też bardzo praktyczne. Już nie będziemy mieli problemy ze znalezieniem konkretnego ubrania w szafie. Na rynku dostępne są również systemy, które można zintegrować z meblami. Dzięki temu zaświecą się tuż po otwarciu szafy. Lampki ledowe można umieszczać w różnych wnękach mieszkania tworząc tym samym różne efekty.