Dlaczego żarówka jest jednym z najważniejszych wynalazków na świecie

Czasami nie zastanawiamy się jak ważne są przedmioty, których używamy na co dzień. Są one bardzo prozaiczne. Przyzwyczailiśmy się do nich i żyjemy razem z nimi, nie zwracając na nie najmniejszej uwagi. Dla nas nie ma w nich nic szokującego. Wystarczy jednak wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez komputera, a nasz dom bez żarówki, by docenić to, co dała nam współczesna technologia.

 

Mroczna historia żarówki

Żarówkę w 1879 roku opatentował Thomas Alva Edison- postać znana praktycznie każdemu. Nie wiele osób jednak wie, ze to Nicola Tesla wynalazł ten istotny wynalazek, a Edison, jako jego ówczesny pracodawca ją sobie tylko przywłaszczył. W następstwie Edison ją tylko udoskonalił, a następnie opatentował.

Mimo to, gdyby nie on, na to, co mamy dzisiaj musielibyśmy czekać znacznie dłużej. Edison jako przedsiębiorca miał środki i możliwości. A w żarówkach trzeba było wyeliminować jeszcze sporo wad, m.in. bardzo krótki czas pracy. Jednym z problemów był włókno żarnika wykonanego z grafitu. Trzeba było więc wynaleźć włókno węglowe, które żarzyło się dłużej w próżni.

Alternatywa dla żarówki

Wcześniej alternatywą dla żarówki były lampy gazowe. Były one bardzo popularne i widząc obrazki chociażby starego, wręcz klasycznego Londynu możemy skojarzyć go właśnie z nimi. Oczywiście było to rozwiązanie o wiele mniej praktyczne, oszczędne a przede wszystkim bardzo niebezpieczne. Jednakże na ówczesne czasy było ono bardzo dobre i prawie nikomu nie mogło przyjść do głowy, że może być tak łatwo zastąpione elektryczną żarówką. Tak samo zresztą było z wcześniejszymi pochodniami. Tutaj jednak każdy na pierwszy rzut oka mógł wskazać, iż jest to wybitnie nie doskonałe rozwiązanie. Pochodnie, jak i późniejsze świece były najczęstszymi przyczynami pożarów.

Zobacz również  Jak wyszukać certyfikowanego malarza?

Żarówki w elektronice

Żarówka to jednak nie tylko światło. To przede wszystkim otwarcie drogi do wielkiego świata elektroniki. Gdyby nie lampy rezystorowe, nie moglibyśmy korzystać z wielu dobrodziejstw dzisiejszego świata. Chociażby w kwestii dźwięku- radia z początku zasilane były takimi lampami.

Do dzisiaj muzycy bardzo chętnie korzystają z pieców lampowych (głośniki gitarowe). Brzmienie pieca lampowego jest o wiele lepszej jakości niż z pieca syntetycznego. Taka sama sytuacja jest z telewizorami. Tutaj jednak lampy zostały całkowicie zastąpione i wiele nowsze i bardziej zminiaturyzowane technologie LED.

 

Lampy LED nie musza być wcale duże. Diody (które również są lampami LED) mają szerokie zastosowanie w elektronice od dziesięcioleci. Można je spotkać w pilotach, telewizorach a nawet jako kontrolki w samochodzie.

Gdyby nie wynalazek żarówki, dzisiaj nie moglibyśmy czytać tego tekstu. Cywilizacja byłaby bardzo daleko w tyle, gdyby nie ten ważny wynalazek z XIX wieku. Następnym razem, kiedy będziemy patrzeć następnym razem na żarówkę, warto pomyśleć jak wyglądał by bez niej świat.