Co zrobić ze starymi meblami?

Przychodzi czas, gdy w końcu pozbywamy się starych mebli. Służyły nam przez wiele lat, ale przyszedł czas, by wymienić je na nowe. Ze względu na ich pokaźne gabaryty, starej szafy czy komody nie możemy po prostu wyrzucić na śmietnik. Co zrobić z meblami, które nie są nam już potrzebne?

Nie wyrzucaj mebli! Możesz je oddać lub sprzedać

Meble, które nie są nam potrzebne, możemy sprzedać lub oddać. Jeśli chcemy zarobić, wystawmy ja na sprzedaż na lokalnym portalu aukcyjnym i nie żądajmy wysokiej zapłaty. Lepiej zarobić mało niż nic, prawda? Jeśli nie wyznaczymy zbyt wysokiej ceny, nowy właściciel naszych mebli znajdzie się bardzo szybko. Chętnie kupią je studenci, którzy meblują mieszkanie i potrzebują mebli w dobrym stanie, ale kosztujących niewiele. Jeżeli meble nie są bardzo zniszczone, można oddać je do komisu, a tam wymienić na inne używane meble lub po prostu sprzedać właścicielowi komisu. Możemy także zorganizować wyprzedaż garażową, w czasie której pozbędziemy się niepotrzebnych przedmiotów. Przed domem czy blokiem stwórzmy stragan ze starociami, gdzie za symboliczną złotówkę sprzedamy przedmioty, których już nie potrzebujemy. Stare meble możemy także oddać osobom potrzebującym.

Zobacz również  Najlepszy tynk mozaikowy

Co zrobić z bardzo zniszczonymi meblami?

Jeśli meble są bardzo zniszczone, można przeznaczyć je do recyklingu. Zostaną odpowiednio przetworzone i zutylizowane i na pewno nie zanieczyszczą środowiska naturalnego. Ze starych mebli można odzyskać drewno, a każda odzyskiwana tona drewna ogranicza emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Nie utylizujmy mebli na własną ręką. Meble często są zbudowane z płyt wiórowych, sklejki czy lakierowanego drewno i zawierają dużą ilość toksycznych klejów, lakierów i innych substancji chemicznych, które po spaleniu zatruwają powietrze i glebę. Meble nie powinny trafiać na wysypiska śmieci, gdyż złożone są również z długo rozkładających się fragmentów, czyli tworzywa sztucznego, tkanin i metalu.

Odnawiamy stare meble

Stare meble możemy odnowić. Jeśli nie mamy czasu i pomysłu, oddajmy je do warsztatu,

gdzie tapicer zrobi nowe obicie, a stolarz przywróci drewnianym częściom dawny wygląd. Pomysłowym sposobem na odnowienie wyglądu szafek, komód czy toaletek jest ozdobienie ich metodą decoupage’u, która polega na przyklejeniu do powierzchni dekoracji z cienkich, papierowych serwetek z ozdobnymi motywami. Stare meble możemy również obszyć materiałem zszytym z kawałków tkanin o podobnym wzorze i estetyce.

Stare meble często nadają się już tylko na śmietnik, a jeśli tak jest, zadbajmy o ich prawidłowy recykling. Jeśli nie są bardzo zniszczone, warto je odnowić i nadać im drugie życie. Piękna, odnowiona szafa będzie wyjątkowa, a to my stworzymy takie dzieło.

Zobacz również  Zastosowanie farby lateksowej