odnowa mebli ogrodowych

Co zrobić ze starymi meblami w ogrodzie

Meble ogrodowe nadgryzione zębem czasu i pogody często kończą na śmietniku. Czasem jednak można tchnąć w nie nowe życie, by służyły przez kolejne lata. Podpowiadamy, jakich środków użyć do renowacji mebli ogrodowych i jak się do tego przygotować.

Czy stare meble ogrodowe należy wyrzucać?

Meble ogrodowe to sprzęt, który został zaprojektowany w taki sposób, by znieść o wiele więcej niż meble do wnętrz. Muszą zostać wykonane z trwalszych materiałów, by wytrzymać nieustanne działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Dlatego często stosuje się dodatkowe środki, których zadaniem jest ochrona i wzmocnienie mebli.

Systematyczna konserwacja mebli ogrodowych z pewnością przyczyni się do ich dłuższej żywotności. Jednak żaden, nawet najlepszy preparat, nie będzie działał w nieskończoność. Zniszczone meble często zostają wyrzucone na śmietnik, rozkładane na małe części i palone lub chowane w schowkach. Najczęstszym rozwiązaniem jest zakup nowych mebli, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Znacznie tańszą alternatywą jest próba ich odrestaurowania. Na rynku dostępne jest wiele skutecznych środków, które mogą w tym pomóc.

 

Jakich środków używać do renowacji mebli ogrodowych?

Na początku należy zaznaczyć, że nie każdy mebel kwalifikuje się do renowacji. Te, którym brakuje elementów lub ich dalsze użytkowanie może być niebezpieczne, nie powinny być już używane. Jeżeli jednak mebel posiada niewielkie uszkodzenia, można pomyśleć o ich naprawie.

Zobacz również  Prace wykończeniowo-budowlane. Czym one są?

Meble drewniane wystawione na działanie słońca często pękają ze względu na wysychanie. Odpowiedzią na ten problem mogą być oleje, które naturalnie znajdują się w drewnie i wpływają na jego wytrzymałość. Z biegiem czasu ulegają one zużyciu, a suche drewno niszczeje. Dlatego pomocne może okazać się uzupełnienie jego braku. Do tego celu stosuje się sztuczne oleje, specjalnie stworzone do odświeżania drewna. Oleje wpływają na poprawę kondycji drewna, między innymi wspierając jego sprężystość i gładkość. Wnikając głęboko w strukturę drewna kompleksowo działają od środka. Nasycenie olejem sprawia, że mebel jest odporny na działanie niszczącego wpływu bakterii i grzybów.

Ochronną warstwę na powierzchni drewna można odtworzyć za pomocą lakierobejcy. W przeciwieństwie do olejów, działają one „na zewnątrz”, chroniąc mebel przed zawilgoceniem, działaniem promieni słonecznych i szkodników. Co ważne, nie blokuje on mikro porów, dzięki czemu drewno może nadal „oddychać”. Lakierobejce pomogą w odzyskaniu pierwotnego koloru drewna lub umożliwią jego zmianę. Wystarczy wybrać produkt o odpowiedniej barwie.

 

Jak przygotować meble ogrodowe do konserwacji?

Przed przystąpieniem do renowacji mebli, należy je odpowiednio przygotować. Jeżeli są one mokre lub wilgotne, trzeba je wysuszyć. Pracę należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia powierzchni, by nie pozostały na niej ślady zabrudzeń lub zniszczonych warstw farby i innej ochrony. Do tego celu można zastosować papier ścierny lub profesjonalne narzędzia. Zabieg ten pozwoli również na wyrównanie nierówności, co ułatwi równomierne nałożenie preparatu. Należy liczyć się z tym, że większość produktów będzie wymagać nałożenia kilku warstw.

Zobacz również  Co powinniśmy wiedzieć o tynkach wewnętrznych?