jak dbac o czystosc toalety

Jak dbać o czystość i higienę toalety

Toaleta i łazienka – w tych pomieszczeniach spędza się wiele czasu dbając o własny wygląd i higienę osobistą. Jednak, zapominając o utrzymaniu czystości w toalecie można spowodować, że zbierają się tam zarazki, które zagrażające zdrowiu. Zadbanie o czystość w łazience i toalecie ma także wymiar estetyczny – przecież nikt nie będzie potrafił się zrelaksować w brudnej wannie, czy wykonać makijaż przy niedomytej umywalce. Dbanie o czystość i higienę toalety wcale nie jest skomplikowane. Wystarczy wiedzieć, co robić, aby dobrze wyczyścić to pomieszczenie.

Jak dbać o czystość sedesu?

Jednym z najbardziej narażonych na gromadzenie się bakterii i brudu miejsc w toalecie jest sedes i jego najbliższe otoczenie. Dlatego właśnie temu miejscu trzeba poświęcić wiele uwagi. Codzienne utrzymanie higieny w okolicy sedesu powinno przede wszystkim oznaczać używanie kostki toaletowej, która ma składniki myjące i bakteriobójcze. Obecnie można takie kostki dostać w postaci zawieszki, pasków lub żelowych krążków. Przynajmniej raz w tygodniu (chociaż można częściej) należy umyć wnętrze muszli klozetowej przeznaczonym do czyszczenia WC płynem. Pozwala on nie tylko wyczyścić sedes z zabrudzeń powierzchniowych, ale i pozbyć się gromadzących się w trudno dostępnych miejscach bakterii. Jeżeli wnętrze muszli jest mocno zabrudzone, można pozostawić płyn na tej powierzchni na całą noc.

Zobacz również  Fotelik Recaro Monza Nova 2 - największe zalety.

Istotne jest też to, że jeżeli czyści się zewnętrzne elementy muszli klozetowej ściereczką lub gąbką, to do mycia kolejnych elementów w łazience należy wziąć osobną szmatkę, by nie przenosić bakterii. Równie ważne jest spuszczanie wody przy zamkniętej nakładce na sedes, to ograniczy znacznie rozprzestrzenianie się bakterii w toalecie.

 

Jak dbać o pozostałe elementy wystroju w toalecie?

Elementy takie jak umywalką, wanna czy prysznic należy każdorazowo po użyciu opłukać ciepła wodą, by zmyć zabrudzenia takie jak zrogowaciały naskórek usunięty w czasie mycia czy osady z mydła. Gdy tego rodzaju zabrudzenia pozostaną na powierzchni po zaschnięciu są trudne do usunięcia. Tego rodzaju elementy wyposażenia toalety należy regularnie czyścić środkami przeznaczonymi do czyszczenia przystosowanymi do rodzaju materiału, z jakiego zostały wykonane. Dodatkowo dla utrzymania higieny warto od czasu do czasu użyć delikatnego preparatu bakteriobójczego.

W przypadku, gdy w domu są małe dzieci lub zwierzęta, warto postawić na środki bazujące na naturalnych składnikach, które skutecznie czyszczą i usuwają bakterie, ale jednocześnie nie zawierają substancji drażniących i są bezpieczne dla środowiska.

 

Jak myć ściany i podłogi w toalecie?

Do mycia ścian i podłóg w toalecie warto używać specjalnych płynów do mycia płytek ceramicznych w łazienkach. Zawierają one substancje czyszczące i nabłyszczające. W swoim składzie posiadają także substancje, które usuwają bakterie i chronią czyszczone powierzchnie przed ich rozwojem. Istotne jest to, żeby czyszczone powierzchnie wycierać do sucha, by zminimalizować ryzyko rozwoju pleśni i bakterii, które bardzo lubią wilgotne środowisko.

Zobacz również  Najlepszy impregnat do drewna