jak dbac o czystosc toalety

Jak dbać o czystość i higienę toalety

Toaleta i łazienka – w tych pomieszczeniach spędza się wiele czasu dbając o własny wygląd i higienę osobistą. Jednak, zapominając o utrzymaniu czystości w toalecie można spowodować, że zbierają się tam zarazki, które zagrażające zdrowiu. Zadbanie o czystość w łazience i toalecie ma także wymiar estetyczny – przecież nikt nie będzie potrafił się zrelaksować w brudnej wannie, czy wykonać makijaż przy niedomytej umywalce. Dbanie o czystość i higienę toalety wcale nie jest skomplikowane. Wystarczy wiedzieć, co robić, aby dobrze wyczyścić to pomieszczenie.

Jak dbać o czystość sedesu?

Jednym z najbardziej narażonych na gromadzenie się bakterii i brudu miejsc w toalecie jest sedes i jego najbliższe otoczenie. Dlatego właśnie temu miejscu trzeba poświęcić wiele uwagi. Codzienne utrzymanie higieny w okolicy sedesu powinno przede wszystkim oznaczać używanie kostki toaletowej, która ma składniki myjące i bakteriobójcze. Obecnie można takie kostki dostać w postaci zawieszki, pasków lub żelowych krążków. Przynajmniej raz w tygodniu (chociaż można częściej) należy umyć wnętrze muszli klozetowej przeznaczonym do czyszczenia WC płynem. Pozwala on nie tylko wyczyścić sedes z zabrudzeń powierzchniowych, ale i pozbyć się gromadzących się w trudno dostępnych miejscach bakterii. Jeżeli wnętrze muszli jest mocno zabrudzone, można pozostawić płyn na tej powierzchni na całą noc.

Zobacz również  Najlepszy impregnat do drewna

Istotne jest też to, że jeżeli czyści się zewnętrzne elementy muszli klozetowej ściereczką lub gąbką, to do mycia kolejnych elementów w łazience należy wziąć osobną szmatkę, by nie przenosić bakterii. Równie ważne jest spuszczanie wody przy zamkniętej nakładce na sedes, to ograniczy znacznie rozprzestrzenianie się bakterii w toalecie.

 

Jak dbać o pozostałe elementy wystroju w toalecie?

Elementy takie jak umywalką, wanna czy prysznic należy każdorazowo po użyciu opłukać ciepła wodą, by zmyć zabrudzenia takie jak zrogowaciały naskórek usunięty w czasie mycia czy osady z mydła. Gdy tego rodzaju zabrudzenia pozostaną na powierzchni po zaschnięciu są trudne do usunięcia. Tego rodzaju elementy wyposażenia toalety należy regularnie czyścić środkami przeznaczonymi do czyszczenia przystosowanymi do rodzaju materiału, z jakiego zostały wykonane. Dodatkowo dla utrzymania higieny warto od czasu do czasu użyć delikatnego preparatu bakteriobójczego.

W przypadku, gdy w domu są małe dzieci lub zwierzęta, warto postawić na środki bazujące na naturalnych składnikach, które skutecznie czyszczą i usuwają bakterie, ale jednocześnie nie zawierają substancji drażniących i są bezpieczne dla środowiska.

 

Jak myć ściany i podłogi w toalecie?

Do mycia ścian i podłóg w toalecie warto używać specjalnych płynów do mycia płytek ceramicznych w łazienkach. Zawierają one substancje czyszczące i nabłyszczające. W swoim składzie posiadają także substancje, które usuwają bakterie i chronią czyszczone powierzchnie przed ich rozwojem. Istotne jest to, żeby czyszczone powierzchnie wycierać do sucha, by zminimalizować ryzyko rozwoju pleśni i bakterii, które bardzo lubią wilgotne środowisko.

Zobacz również  Najlepszy tynk mozaikowy