impregnacja drewna

Cechy dobrego impregnatu do drewna

Drewno wygląda pięknie i jest bardzo szlachetnym materiałem, ale ma jedną wadę. Pod wpływem czynników zewnętrznych szybko traci ładny wygląd. W związku z tym, narażone na działanie słońca czy deszczu elementy drewniane trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Trwałość i atrakcyjny wygląd tego materiału możemy uzyskać stosując odpowiedni impregnat do drewna.

Co szkodzi drewnu?

Jeśli nie wzmocnimy drewna specjalnym impregnatem, wilgoć, mróz, upały, promienie UV i korozja biologiczna będą powoli je niszczyły. Wahania temperatur mają wpływ na zmiany objętościowe mebla, co skutkuje pękaniem powłoki lakieru, a nawet uszkodzeniem drewna. Drewno poddawane działaniu wilgoci zaczyna gnić i staje się podatne na działanie grzybów. Szkodzą mu także owady, które drążą otwory. Pod wpływem działania słońca drewno szarzeje. Impregnacja pozwala zachować naturalny wygląd drewna, gdyż jest to nasycenie drewna środkami zabezpieczającymi przed szkodliwym działaniem grzybów, owadów, wody czy ognia.

impregnacja drewna

Czym jest i jak działa impregnat do drewna?

Impregnat do drewna to środek konserwujący drewno, który nakłada się na meble, płoty i inne przedmioty. Podstawowym zadaniem impregnacji jest przedłużenie trwałości drewna. Tego typu preparaty nadają drewnu kolor, nie przykrywając przy tym jego naturalnego rysunku. Używanie impregnacji jest niezbędne w przypadku elementów wyposażenia, które znajdują się pod gołym niebem. Impregnat bowiem chroni drewno przed działaniem wielu czynników, które obniżają jego trwałość i negatywnie wpływają na jego wygląd.

Zobacz również  Fotelik Recaro Monza Nova 2 - największe zalety.

Jak nakłada się impregnat?

Impregnaty można nakładać jedną z czterech metod: ciśnieniową, zanurzeniową, malarską i natryskową. Najskuteczniejsza jest metoda ciśnieniowa, która polega na wtłoczeniu odpowiedniego produktu (pod ciśnieniem) w przestrzenie międzykomórkowe całości drewnianego elementu. Metoda ta jest najdroższa, ale zdecydowanie najlepsza. Wymaga jednak korzystania ze specjalnego urządzenia zwanego autoklawem, więc przeprowadza się ją tylko w zakładach stolarskich. Kiedy kupujemy gotowe meble drewniane, zapewne zostały już nałożono na nie impregnat do drewna, co poznamy po zielonkawym zabarwieniu drewna.

Innym sposobem impregnacji jest metoda zanurzeniowa, która polega na moczeniu drewna w impregnacie przez okres od kilku do kilkunastu godzin. Popularna jest metoda malarska, polegająca na nanoszeniu impregnatu pędzlem. Jej zastosowanie jest proste, a charakteryzuje się wysoką skutecznością, zwłaszcza, gdy użyjemy preparatów dobrej jakości. Najmniej skuteczną jest metoda natryskowa.

Impregnat do drewna zabezpiecza ten materiał przed zniszczeniem, więc musimy go nałożyć, jeśli chcemy, by drewniane przedmioty długo wyglądały pięknie.