Kupując nowe żarówki LED, trudno nie zauważyć, że na ich opakowaniach jest mnóstwo informacji. Niektóre są oczywiste dla przeciętnego odbiorcy, inne już mniej lub całkowicie niezrozumiałe. Oprócz podstawowych informacji, które są znane i możemy je również znaleźć na opakowaniach tradycyjnych żarówek, są też takie przeznaczone tylko dla oświetlenia LED.
W gąszczu informacji
W najlepiej oznaczonych opakowaniach żarówek LED powinno zaleźć się aż dziewiętnaście różnych informacji. Jednak nie wszystkie są istotne dla przeciętnego odbiorcy.
– Znamionowy strumień światła to wielkość określająca w jakim stopniu światło oddziałuje na oko przeciętnego odbiorcy. Im więcej lumenów tym więcej światła. Na przykład 1600 lm odpowiada tradycyjnej 100W żarówce. Taką ilość światła można uzyskać już przy zastosowaniu 20W oświetlenia LED.
– Częstotliwość znamionowa to częstotliwość prądu dla której urządzenie zostało zaprojektowane, dla krajów Unii Europejskiej jest to 50 Hz, a dla USA 60 Hz. Najczęściej spotykamy żarówki LED działające w obydwu zakresach.
– Kąt promieniowania określa kierunek i kąt rozchodzenia się fal świetlnych na powierzchnię oświetlaną.
– Rodzaj trzonka, czyli klasyczne oznaczenia E14 lub E27 chociaż można również znaleźć mniej popularne mocowania żarówek na przykład GU10. Jest to informacja, którą na wstępnie kieruje się klient.
– Czas zapłonu lampy. Przyzwyczajeni jesteśmy do tradycyjnych żarówek, w których dostarczenie prądu elektrycznego powoduje automatyczne świecenie. Przy żarówach LED układ elektroniczni powoduje zauważalne dla ludzkiego oka opóźnienie. Większość nowoczesnych oświetleni LED wyposażonych jest w zapalnik elektroniczny, który skraca ten czas do minimum.
-Nominalny okres trwałości to czas gwarantowany przez producenta jaki oświetlenie LED ma nam służyć. Dla najnowszej generacji żarówek LED jest to około 30000 godzin.
-Moc lampy to informacja, którą również możemy znaleźć na opakowaniach tradycyjnych żarówek, z tą różnicą, że w przypadku oświetlenia LED jest ono średnio pięciokrotnie mniejsze.
-Temperatura barwowa światła jest to obiektywna miara wrażenia barwy danego światła. Na przykład barwa światła świeczki to 2000 K, a dla światła dziennego 5500–6500 K.
– Etykieta efektywności energetycznej musi znaleźć się na każdym urządzeniu elektrycznym sprzedawanym na terenie UE, w tym również żarówek LED. Największą oszczędność osiągamy kupując oświetlenie LED z oznaczeniami A++ lub A+.
– Inne oznaczenia jakie znajdują się na opakowaniach oświetlenia LED to znak zgodności z Dyrektywami Unii Europejskiej, rodzaj zastosowania wewnętrzne lub zewnętrze, czy można stosować ze ściemniaczami, i podstawowe i obowiązkowe natężenie prądu elektrycznego, pod jakim pracuje oświetlenie LED. Wszystkie te informacje najczęściej podawane są w formie piktogramów z dodatkową informacją pisemną. Dzięki temu przeciętny odbiorca, klient jest wstanie szybko zorientować co i na jak długo kupuje i czy barwa światła jest tą, której szuka.