Wygodne meble tapicerowane

Rodzaje tapicerki

Nie bez przyczyny oazą mebli tapicerowanych jest salon. Siedzenie czy leżenie na wyściełanych, miękkich kanapach i fotelach z nogami na podnóżku to esencja relaksu. Może się wydawać, że ich wybór jest łatwy i w zasadzie chodzi tylko o kolor i drobiazgi typu szerokość podłokietnika, ale to nieprawda. Warto zwrócić uwagę na znacznie więcej elementów.

Styl i rozmiar

Kanapa i fotele w pokoju dziennym nadadzą mu charakter, dlatego przed zakupem warto się zastanowić, w jakim stylu urządzamy pokój. Czy będzie to nowoczesny, prosty, minimalistyczny styl czy raczej pełen przepychu salon rodem z Wersalu. Niezależnie od obranego stylu, najważniejszy będzie rozmiar mebli. Jeśli będą zbyt duże, będą przytłaczać swą formą i, wbrew pozorom, nie zachęcą do odpoczynku, tylko wzmogą wrażenie ciężkości i zmęczenia. Z kolei małe, wąskie foteliki nadają się do siedzenia przez kwadrans w poczekalni, ale nie dadzą relaksu po ciężkim dniu pracy.

Znaczenie koloru i materiału

Aby wypoczynkowe meble tapicerowane zachęcały do wypoczynku muszą pasować do całego projektu wnętrza. Zwróć uwagę na to, by w Twoim salonie dominowały maksymalnie dwa kolory – najlepiej zaznaczyć je właśnie odcieniem kanapy czy foteli.  Jasne będą nadawały wnętrzu lekkości, zaś ciemne bardziej zwrócą uwagę na bryłę mebla. Jeśli zdecydujesz się na pastele z matowego materiału, możesz zaszaleć z dodatkami – kolorowymi i błyszczącymi. Jeśli zaś kanapa ma połysk – dobierz do nich matowe ozdoby, np. przytulny koc.

Zobacz również  Gdzie warto zastosować białą farbę lateksową?

Od czego zależy wygoda?

Od rozmiarów i wypełnienia mebla. Oczywiście najwygodniejsze są meble rozłożyste i duże, takie w które można się zapaść i schować. Wszystko jednak jest kwestią proporcji. Jeśli siedzisko będzie zbyt głębokie w porównaniu do oparcia, a przy tym cały mebel będzie niski, to wysokie osoby będą miały kolana zbyt wysoko, a niskie żeby nie machać nogami niczym dzieci, będą musiały prawie leżeć, zamiast siedzieć, a tylko domownikom wypadać będzie podciągnąć nogi pod siebie, na siedzisko.

Podobnie jest z miękkością – zbyt miękkie, choć zachęcające, powoduje nadmierne wygięcie ciała, zapadanie się i niemożność wstania z klasą. Zbyt twarde zaś nie dadzą obejrzeć filmu w całości bez bólu kręgosłupa. Najwygodniejszym rozwiązaniem są stosowane już w materacach do spania – sprężyny kieszeniowe, przy czym na fotelach i kanapach są one płytsze. Najpopularniejsze zaś rozwiązanie to pianka tapicerska, która jednak ma tendencje do szybkiego „wysiadywania się”, czyli zużycia. Wyjściem pośrednim jest warstwowe układanie pianek, warstw lateksowych i wypełnień tapicerskich tak, że stanowią wielowarstwową „kanapkę”. Pozostaje wówczas już tylko wybrać optymalny dla siebie poziom miękkości.

Nie bez znaczenia jest również materiał obiciowy – skóra, choć efektowna, nie daje wielkiego komfortu siedzenia i łatwo się na niej spocić, dobrze konserwowana ekoskóra nie będzie pękać i długo zachowa piękny kolor. Przy wyborze innych tkanin warto zwrócić uwagę na ich grubość i sposób konserwacji, by zachowały czystość.

Zobacz również  Co powinniśmy wiedzieć o tynkach wewnętrznych?

Jak widać na dobre i wygodne meble tapicerowane składa się wiele elementów i pracuje na nie wielu specjalistów. Błądząc wśród wielkiego wyboru, warto zwrócić uwagę na rozmiary mebla, użyte materiały ich wielkość i miękkość. Jeśli zachowamy później metody konserwacji polecane przez producenta, posłuż nam wiele lat.