Co powinniśmy wiedzieć o tynkach wewnętrznych?

Tynkowanie jest jedną z najważniejszych czynności, które wykonuje się przy okazji remontu. Od tego zależy efekt końcowy malowania. Tynki wewnętrzne występują w kilku rodzajach. Należy je umiejętnie dobrać do odpowiedniego rodzaju ściany – ważny jest materiał, z którego została wykonany oraz spoiwo. Prawidłowo nałożony i dokładnie dobrany tynk będzie inwestycją na długie lata.

Rodzaje tynków wewnętrznych

Tynki można klasyfikować na różnorakie sposoby. Jeżeli chodzi o klasyfikację tynków wewnętrznych ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, to możemy wyróżnić: tynki cementowo-wapienne, wapienne, gipsowe oraz gliniane.

Tynki cementowo-wapienne  są jednymi z najbardziej popularnych. Mogą być użyte w każdym pomieszczeniu. Nadają się też do miejsc, o podwyższonej wilgotności, takich jak pralnie, łazienki czy kuchnie. Są uniwersalne, ale niestety charakteryzują się długim czasem schnięcia – czasem nawet do 4 tygodni.

Tynki wapienne mają dłuższy czas wiązania, dlatego nie trzeba się spieszyć przy ich nakładaniu. Można je nakładać na poprzednie, starsze warstwy tynku, jednak charakteryzują się małą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Cechują się również wysoką paroprzepuszczalnością, dzięki czemu ściany mogą „oddychać”.

Tynki gipsowe muszą być nałożone na ścianę w przeciągu jednego dnia roboczego – gips bardzo szybko się wiąże. Tynk będzie całkowicie suchy już po około 10-14 dniach. Nie nadają się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Dzięki nim możemy uzyskać bardzo gładkie powierzchnie.

Zobacz również  Charakterystyka budownictwa w Holandii – klinkier

Tynki na bazie gliny wybiera się tylko okazjonalnie. Glina jest chyba najstarszym materiałem budowlanym na świecie! Jego zaletą jest brak konieczności późniejszego malowania ściany – wybrany barwnik można dodać do tynku. Glina nie tylko reguluje wilgotność w pomieszczeniu, ale także neutralizuje i wiąże zanieczyszczenia. Jest to produkt całkowicie naturalny i ekologiczny.

Czy warto je kłaść?

Tak! Tynki wewnątrz pomieszczeń pełnią szereg ważnych funkcji. Przede wszystkim mogą być doskonałym elementem dekoracyjnym, ale spełniają też bardziej praktyczne funkcje. Poszczególne tynki ochronią nas przed wilgocią, pożarem oraz zapewnią izolację termiczną naszego pomieszczenia. Wybierając odpowiedni rodzaj tynku należy kierować się też materiałem, z którego wykonana została sama ściana. Tynki potrafią zmienić fakturę powierzchni ściany, dzięki czemu nakładana później farba będzie wyglądała o wiele bardziej atrakcyjnie. Z myślą o specjalnych efektach stworzono specjalne tynki dekoracyjne.