Kleje termotopliwe

Dlaczego klej termotopliwy jest niezastąpiony w każdej branży produkcyjnej?

Czasami kiedy musimy coś złączyć. od razu przychodzi mam na myśl śruba, gwóźdź czy nit. Jednak dla estetyczności łączenia należy sięgnąć po zupełnie inne rozwiązania. Dlatego też kleje termotopliwe zyskują coraz więcej zwolenników w każdej firmie branży produkcyjnej.

Od stolika po samochód

Możliwości stosowania klejów termotopliwych rozszerzają się wraz z wprowadzaniem nowych technologii w poszczególne branże produkcyjne. Z pewnością klejenie kojarzy się każdemu z produkcją mebli. Kleje termotopliwe są powszechnie stosowane w przemyśle meblarskim. Ze względu na swoje właściwości, łatwość nakładania kleju na powietrznię, dobre penetrowanie, stosuje się je przy klejeniu elementów, przy których nie jest wskazane używanie śrub czy gwoździ. Dla poprawy estetyczności mebla odchodzi się z zastosowania klasycznych łączników. Zaletą stosowania klejów termotopliwych jest możliwość dostosowania odpowiedniej mieszanki, tak aby w trakcie schnięcia klej robił się przezroczysty, a ewentualne nadmiary łatwo można byłoby usunąć. Kleje termotopliwe również powszechnie stosowane są w branży AGD i RTV. Tu przede wszystkim wygrywa ekonomia. Przy skręcaniu poszczególnych elementów należy zastosować pewna ilość śrubek i zazwyczaj różnego rozmiaru. Produkcja to ciąg czynności prowadzących do wytworzenia wyrobu gotowego. Jeżeli jest możliwość zastosowania klejenia z pewnością skraca to czas operacji montażu i powoduje, że tylko jeden rodzaj spoiwa dostarczamy monterom – klej. Dlatego też zastosowaniem takich technologii zainteresowała się branża motoryzacyjna. Kojarzona bardziej z nitami i blachowkrętami obecnie częściej idzie zauważyć w nowych modelach samochodów zastosowanie klejów. We wszystkich elementach, które nie ruszają się i stanowią wyposażenie wewnętrze. Dlatego też większość kokpitu jest klejona, a z pewnością podstawa lusterka wewnętrznego z szybą. Użycie kleju termotopliwego pozwala na zniwelowanie dziur pod śruby i tym samym poprawia design pojazdu.hb190

Zobacz również  Odnawiamy płot – o czym powinniśmy pamiętać?

I w branży spożywczej też?

Czasami trudno uwierzyć, że również w branżach spożywczych stosuje się kleje termotopliwe. Producenci jedzenia sceptycznie podchodzą do stosowania kleju. Ze względu na możliwość dostania się preparatu klejącego do wyrobu gotowego. Jednak są gałęzie branży spożywczej, w której stosowanie klejów termotopliwych jest powszechne. Są branże gorzelnicze i browarnicze. Jeżeli etykiety na wyrobach wysokoalkoholowych są samoprzylepne to nakładanie banderoli na szyjkę butelki odbywa się przy użyciu klejów termotopliwych. A dokładnie przy użyciu urządzeń, maszyn które są zaprogramowane i pistoletem nałożyć taką dawkę kleju, aby nie zabrudziła butelki. W branży browarniczej nie nakłada się banderol, ale etykiety przednie i tylnie na butelkach są mocowane przy pomocy kleju termotopliwego. Powszechność stosowania klejów wynika z faktu, że część butelek po naszych ulubionych piwach wraca do browarów, gdzie są myte i ponownie użyte. Właśnie ta operacja daje przewagę nad stosowaniem etykiet samoprzylepnych. Kleje termotopliwe łatwo usuwa się z butelek podczas mycia. Stosowanie klejów termotopliwych systematycznie dociera do kolejnych branży produkcyjnych. Łatwość nakładania, precyzja i estetyka powodują, że powoli zdobywają rynek montażowy, wypierając śruby, gwoździe i nity.