lakiery zewnętrzne

Zalety stosowania lakieru podkładowego

Zastosowanie lakieru podkładowego może przynieść wiele korzyści. Jednak trzeba wiedzieć, jaki dokładnie lakier wybrać do jakiego rodzaju i koloru drewna. Ma to wpływ na jego działanie i ostateczny efekt, dlatego jest to niezwykle istotne.

Działanie lakieru podkładowego

Lakier podkładowy pełni wiele funkcji. Po pierwsze, jest bazą ochronną przed zmianą koloru drewna. Po drugie, dzięki niemu płaszczyzny boczne nie sklejają się. Ważne jest również to, że gwarantuje on lepszą przyczepność podłoża z lakierem nawierzchniowym. Kolejną, istotną funkcją jest wypełnienie ubytków w drewnie. Zapobiega on także zapadanie się lakieru nawierzchniowego.

Czy lakier podkładowy jest niezbędny?

Otóż, zastosowanie tego rodzaju lakieru jest konieczne w przypadku drewna egzotycznego oraz bukowego. Jego deski intensywnie pracują, dlatego chodzi o to, żeby ich boczne krawędzie nie sklejały się. Z kolei drewno egzotyczne posiada zazwyczaj dużą ilość żywicy. Powoduje ona pękanie lakieru, dlatego przed przystąpieniem do lakierowania, należy powierzchnię drewna odtłuścić i dopiero wtedy nałożyć lakier podkładowy i na koniec nawierzchniowy.

Jeśli posiadamy podłogę z innego rodzaju drewna niż wymienione wyżej, lakier podkładowy nie jest niezbędny. Dobrze jest jednak sprawdzić, czy producent lakieru nawierzchniowego nie zaleca nałożenie lakieru podkładowego.

Zobacz również  Co zrobić ze starymi meblami w ogrodzie

Wybór lakieru

Przed podjęciem decyzji, jaki lakier podkładowy wybrać, należy zastanowić się na jakim efekcie nam zależy. Czy chodzi o zmianę koloru drewna, czy jednak chcemy zachować naturalną barwę podłogi. Podłoga wykonana z drewna egzotycznego wymaga zastosowania lakieru do tzw. trudnego drewna. Gwarantuje to zachowanie naturalnej barwy takiej podłogi. Warto wiedzieć, że zastosowanie zwykłego lakieru poliuretanowego, spowoduje zmianę koloru. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku wszystkich rodzajów drewna o ciemnym zabarwieniu.

Zachowanie naturalnego koloru drewna zapewnią lakiery wodne. Natomiast użycie lakierów rozpuszczalnikowych spowoduje zmianę barwy parkietu na złocistą.

O czym warto pamiętać?

Lakier podkładowy nie może zastąpić lakieru nawierzchniowego. Tworzy on jedynie cienką, nietrwałą warstwę. Dlatego bardzo ważne jest to, aby oprócz bazy podkładowej użyć lakieru powierzchniowego, który zapewni długotrwałą ochronę i konserwację. Lakier podkładowy pełni wiele ważnych funkcji, jednak trzeba pamiętać o tym, że niektóre rodzaje tego lakieru mogą zmienić barwę drewna. Dlatego należy ostrożnie wybierać, dostosowując go do drewna, z jakiego wykonana jest podłoga.