Tapicerowanie mebli – piorunujące efekty

tapicerowana-sofa-mebel

Kupując meble do swoich mieszkań wybieramy takie, które są funkcjonalne i trwałe. Chcemy również by spełniały funkcje dekoracyjne i nadawały charakteru pomieszczeniom. Jedne z najczęściej wybieranych do naszych domów mebli są meble tapicerowane. Wybieramy meble obite tkaninami, które będą uatrakcyjniały nasze wnętrza oraz nie zniszczą sie szybko, nie wytrą oraz będzie można łatwo je odświeżyć w razie zabrudzenia.

Skóra czy materiał?

Kiedy wybieramy meble tapicerowane najczęściej stajemy przed dylematem, jaki materiał obiciowy będzie lepszy? Producenci oferują nam różnego rodzaju tkaniny i skóry, lub materiały skóropodobne.

Każde z nich ma swoje wady i zalety. Największa zaletą tapicerki skórzanej jest jej elegancki wygląd, dlatego właśnie meble ze skórzaną tapicerką nigdy nie wychodzą z mody. Ponadto, na naturalnej skórze nie gromadzi się kurz, jest łatwa w konserwacji i czyszczeniu. Mankamentem takiej tapicerki jest niestety to, że łatwo ulega uszkodzeniom. Nie poleca się jej w mieszkaniach gdzie są małe dzieci i zwierzęta. Tapicerka tkaninowa, jest miękka, przyjemna w dotyku i wprowadza w domu przytulną, ciepłą atmosferę. Nowoczesna technologia spowodowała, że tkaniny obiciowe są łatwe w czyszczeniu, ponieważ nie przyjmują plam (np. tkanina AquaClean). Można je wyczyścić wodą lub specjalnymi preparatami do prania tapicerki. Niektóre tkaniny szyte są z materiałów o specjalnych właściwościach np. ognioodpornych lub wzmacniających ich strukturę. Największa przewaga takiej tapicerki nad skórzaną, to nieograniczona możliwość dobierania kolorów i wzorów.

Zobacz również  Jak prawidłowo czyścić srebrne sztućce?

Jakie efekty można uzyskać?

Meble tapicerowane doskonale sprawdzają się w różnych aranżacjach – świetnym przykładem są http://www.twojemeble.pl/pokoj/meble-tapicerowane-10. Ze względu na możliwość wybrania materiału obiciowego można je dobrać do własnych wymagań i potrzeb. Jeśli nie mamy nic przeciwko kontrastom, zastosujmy kolory bardziej intensywne, by wyróżniały się na tle koloru ścian i innych dodatków. Bardzo modne w ostatnich latach są tkaniny obiciowe w stylu lat 50., we wzory geometryczne. Jeśli wybieramy lśniące dodatki np. poduszki, mebel może mieć matową tapicerkę, co również tworzy kontrast. Kanapa lub narożnik w kolorach czarnym i białym nadają pomieszczeniu elegancji. Jeżeli zestawimy je z dodatkami w jaskrawych kolorach, wówczas przestrzeń zyska wyrazisty, dynamiczny charakter. Można naturalnie eksperymentować z doborem wzorzystych tkanin obiciowych. Kiedy łączymy je z innymi, wzorzystymi tkaninami lub tapetami, pamiętajmy o zachowaniu tej samej kolorystyki. Unikniemy wówczas chaosu i pstrokacizny.

Dla wszystkich ceniących klasykę najlepsze będą proste formy mebli tapicerowanych i gładkie tkaniny, w kolorach od beżu po odcienie szarości. Bardziej odważni wybrać mogą wyrazisty wzór lub kolor tkaniny, wówczas kanapa lub fotel stanie się mocnym akcentem we wnętrzu.