żarówki LED

Rodzaje żarówek i ich zastosowanie

Jeszcze do niedawna w sklepach były tylko tradycyjne żarówki wolframowskie. Teraz odchodzą one w niepamięć, a w każdym sklepie z oświetleniem znajdziemy energooszczędne świetlówki, halogeny i żarówki LED. Czym się różnią i jaką żarówkę kupić, by skutecznie rozświetlić wieczorny mrok?

Rodzaje żarówek oświetleniowych. Co kupimy w sklepie z oświetleniem?

Tradycyjne, stosowane kiedyś żarówki nazywa się wolframowskimi, gdyż świecą dzięki żarzeniu się cienkiego przewodnika wykonanego z wolframu na skutek przepływu prądu elektrycznego. Takie żarówki dość wiernie oddają kolor oświetlanych przedmiotów. Ponadto, nie mają żadnych szkodliwych substancji. Ich wadą jest jednak niska sprawność. Coraz częściej zastępują je świetlówki energooszczędne, które kupimy w sklepie z oświetleniem. W świetlówce są szklane rurki wypełnione oparami rtęci i argonu. Kiedy przez świetlówkę przepływa prąd, powstaje niewidzialne dla człowieka promieniowanie ultrafioletowe, które padając na pokryte luminoforem wewnętrzne ścianki, emituje światło. Świetlówki kompaktowe zużywają pięciokrotnie mniej energii elektrycznej. Ponadto, charakteryzują się długą żywotnością, gdyż mogą świecić nawet 14 tys. godzin i nie przygasają, gdy zmieni się napięcie. W lampach LED kilkadziesiąt procent energii elektrycznej zamienia się w światło. Ich światło jest przyjemniejsze dla oka niż światło świetlówek. Żarówki tego typu są odporne na uszkodzenia mechaniczne i dostępne w różnych oprawkach, dzięki czemu łatwo zastępować nimi konwencjonalne żarówki.

Zobacz również  Stylowe oświetlenie schodów, wnęk i szafek

Co kupimy w sklepie z oświetleniem? Jak działają lampy LED?

Lampy LED są zbudowane z małych diod elektroluminescencyjnych umieszczonych w specjalnej oprawie pozwalającą zamontować je w miejscach, gdzie wcześniej znajdowały się tradycyjne żarówki. Oznacza to, że planując zakup żarówek, w sklepie z oświetleniem szukajmy tych wyprodukowanych w technologii LED. Pod obudową z bezbarwnej żywicy znajduje się półprzewodnik, który umożliwia przepływ energii elektrycznej w jednym kierunku. Półprzewodnik, czyli kryształ zbudowany jest z dwóch warstw. W jednej zgromadzone są elektrony, które przeskakują do wolnych miejsc w drugiej części kryształu, a w czasie ich przenoszenia emitują światło. Odległości między warstwami oraz materiał półprzewodnika decydują o tym jakiej barwy światło jest emitowane. Ich światło jest przyjemniejsze dla oka niż światło świetlówek, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i dostępne w różnych oprawkach, dzięki czemu łatwo zastępować nimi konwencjonalne żarówki. Coraz więcej lamp w naszych domach to właśnie lampy LED, które są niezawodne i świecą bardzo długo. Często stosuje się żarówki dekoracyjne, które wkręca się do bardzo modnych, metalowych opraw. Tego typu lampy kosztują znacznie więcej, ale ich żywotność to nawet 45 tys. godzin.

Nie wyobrażamy sobie życia bez światła. W sklepie z oświetleniem możemy kupić tak wiele rodzajów źródeł światła, że na pewno znajdziemy takie, które wspaniale oświetli nasz dom.

Zobacz również  Jak pielęgnować drewniane podłogi?