szlifowanie eshop pronar

Rodzaje tarcz do szlifowania i polerowania

Niezbędnymi czynnościami w procesie obróbki metalu, stali czy innych materiałów jest szlifowanie i polerowanie. Chcąc stworzyć ostateczną formę danego przedmiotu, musimy najpierw usunąć z niego nadmiar materiału, a następnie zająć się polerowaniem, dzięki któremu uzyskujemy jego gładką powierzchnię. Aby wykonać te czynności bez większych problemów, konieczne jest użycie odpowiednich narzędzi do polerowania i szlifowania.

Czym szlifować i polerować?

Aby móc dowolnie formować przedmiot, nad którym pracujemy, potrzebne jest posiadanie szlifierki. Jest to narzędzie do polerowania i szlifowania, a także cięcia czy satynowania. W zależności od rodzaju wykonywanej czynności, na szlifierce mocuje się określone elementy takie jak np. tarcze ścierne, polerskie, łańcuchowe lub szczotki druciane.

Jak dobrać tarcze szlifierskie i polerskie?

Narzędzia szlifierskie oraz narzędzia do polerowania różnią się od siebie zarówno kształtem czy wielkością, jak i ziarnem ściernym, które znajduje się na tarczy. Oba rodzaje należy jednak dopasować zgodnie z posiadanym sprzętem. Pierwszy krok to dopasowanie rozmiaru tarczy. Każda szlifierka ma określony rozmiar trzpienia, do którego należy dobrać tarczę o odpowiedniej średnicy wewnętrznej i zewnętrznej. Kolejny krok to dopasowanie tarczy według prędkości pracy. Należy sprawdzić, jakie oznaczenie znajduje się na tarczy oraz jaka jest prędkość maksymalna pracy szlifierki. Na końcu oczywiście kwestia najistotniejsza, a więc uwzględnienie materiału, który będzie poddawany obróbce. Zatem zanim rozpoczniemy pracę, konieczne jest określenie, co dokładnie będziemy szlifować lub polerować oraz jaki efekt chcemy uzyskać.

Zobacz również  Najlepszy impregnat do drewna

Rodzaje tarcz do szlifowania

Do szlifowania metali i stali zwykle wykorzystuje się ściernice listkowe talerzowe lub ściernice elastyczne, wykonane z ziarna elektrokorundu cyrkonowego. Do szlifowania betonu i innych twardych materiałów stosuje się tarcze diamentowe. Chcąc usunąć rdzę bądź oczyścić powierzchnię przed spawaniem, stosuje się tarcze nylonowe. Rodzaje tarcz można również sklasyfikować według ich ziarnistości, czyli granulacji. I tak, wyróżnia się tarcze o ziarnistości grubej, średniej, drobnej oraz bardzo drobnej. Dobierając granulację tarcz, należy pamiętać, że te gruboziarniste powinno stosować się do materiałów miękkich, natomiast drobnoziarniste do materiałów twardych. Podobnie jest z ich twardością. W tym przypadku możemy wyróżnić tarcze twarde i średnie, którymi należy szlifować materiały miękkie oraz tarcze miękkie i bardzo miękkie do szlifowania twardych materiałów.

Rodzaje tarcz do polerowania

Narzędzia do polerowania, dzięki którym uzyskamy wygładzoną powierzchnię większości metali to zwykle tarcze wykonane z filcu oraz tarcze bawełniane. Tarcze filcowe wykorzystywane są do polerowania stali nierdzewnej, chromu lub metali nieżelaznych i ich stopów. Tarcze bawełniane mają zastosowanie również w przypadku stali nierdzewnej, ale także w przypadku metali kolorowych oraz stali kwasoodpornej. Do polerowania kamieni używa się tarcz wykonanych z diamentów, natomiast do wstępnego polerowania stali, aluminium czy mosiądzu tarcz sizalowych. Aby osiągnąć idealny efekt, do polerowania należy wykorzystać również odpowiednią pastę polerską, która pozwala dokładnie wygładzić daną powierzchnię.

Zobacz również  Czy warto inwestować w meble na wymiar?