żarówki led kwazar

Rodzaje diod LED. Jakie diody LED wybrać?

Zwykłe żarówki wolframowe odchodzą już w niepamięć, a producenci szukają lepszych, doskonalszych i przede wszystkim bardziej energooszczędnych sposobów na oświetlenie mieszkania. Coraz większą popularnością cieszą się żarówki LED, które coraz powszechniej są stosowane w domach.

Cechy oświetlenia LED

W oświetleniu LED źródłem światła są diody elektroluminescencyjne. W diodach LED nie ma żadnego żarnika, więc odpowiedniejsza jest nazwa lampy ledowe. Zalicza się je do półprzewodnikowych źródeł światła, a ponieważ są energooszczędne i pracują przez bardzo długi czas, coraz częściej zastępują tradycyjne żarówki wolframowe, świetlówki i halogeny. Lampy tego typu mogą dawać białe światło o chłodnym, ciepłym lub neutralnym odcieniu, ale nie brakuje też tych emitujących kolorowe światło, które doskonale sprawdzą się np. w celach dekoracyjnych. Żarówki LED nie potrzebują dużej ilość prądu przy włączeniu i zużywają mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki, dzięki czemu będziemy płacić mniejsze rachunki za prąd. Diody nie gasną nagle, ale stopniowo tracą swoją jasność. Przeciętna żywotność oświetlenia LED wynosi około 80 tysięcy godzin. Główną zaletą żarówek LED jest jego energooszczędny i ekologiczny charakter. Dzięki niskiemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną, przyczyniają się do ograniczenia produkcji tej energii.

Zobacz również  Prace wykończeniowo-budowlane. Czym one są?

Jak dobrać moc i kąt świecenia lamp LED?

Żarówki LED pobierają niewiele prądu, przez co można spotkać się z lampami 10 W. Jak znaleźć odpowiednik tradycyjnej żarówki? W tym przypadku należy kierować się zarówno deklaracjami producentów jak i zaleceniami przygotowanymi przez Unię Europejską. Żarówki wolframowe emitowały światło dookólnie, dzięki czemu oświetlone było całe pomieszczenie. Jednocześnie światło było rozproszone, co wymuszało konieczność kupowania żarówek o dużej mocy. Szerokim kątem dają diody LED typu SMD, które dają rozproszone światło.

Typy mocowania żarówek LED

Żarówki LED mogą mieć różne rodzaje gwintów. Jednym z najczęściej spotykanych jest klasyczny, duży, wkręcany gwint o średnicy 27 mm. W domowych gospodarstwach można znaleźć również oprawy na wkręcany mały gwint średnicy 14 mm. Poza tradycyjnymi gwintami żarówki LED mają także inne trzonki. Jednym z nich jest GU10, czyli trzonek reflektorowy o rozstawie 10 mm, który stosuje się w oprawach z reflektorami, gdzie strumień światła skierowany jest ku dołowi, montuje się go na zatrzask. Do oświetlenia mebli, gablot, schodów, a także sufitów podwieszanych używa się montowanego na wcisk MR16, czyli trzonka reflektorowego o rozstawie 6mm. Stosowany jest także MR11– trzonek reflektorowy o rozstawie 4mm, montowany na wcisk.

Kupując żarówki LED, pamiętajmy, że mogą dawać światło ciepłe lub zimne. Do pomieszczeń typu salon czy sypialnia najlepiej wybierać diody LED o niższej temperaturze barwowej, czyli ciepłym i przyjemnym świetle.

Zobacz również  Co powinniśmy wiedzieć o tynkach wewnętrznych?