prace wykończeniowo-budowlane

Prace wykończeniowo-budowlane. Czym one są?

prace wykończeniowo-budowlaneBudowa domu trwa bardzo długo, a jego postawienie nie oznacza zakończenia prac. Dom w stanie surowym zamkniętym nie nadaje się do zamieszkania. Zanim się wprowadzimy, musimy zaplanować szereg innych prac, które pozwolą na przeprowadzkę.

Prace wykończeniowe przebiegają w wielu etapach. Jak zaplanować czynności, aby uniknąć niepotrzebnych przestojów i kosztów?

Zewnętrzne wykończenie domu – malowanie elewacji, przygotowanie dachu

Kiedy odbieramy od wykonawców gotowy do wykończenia dom, z pewnością ma już kompletną stolarkę okienną. Teraz musimy go ocieplić. Do ocieplenia wybieramy dobry jakościowo styropian frezowany o grubości 15 cm. Kolejnym krokiem będzie otynkowanie i pomalowanie elewacji. Całość można wykończyć tynkiem akrylowym, który jest trwały i ma atrakcyjną cenę. Tynk możemy także pomalować. Najpopularniejsze spośród farb elewacyjnych są farby akrylowe i silikonowe, które nadają się podłoża organicznego i mineralnego. Niektóre z farb mają także zdolność do samooczyszczania, co oznacza, że elewacja się oczyszcza, gdy pada deszcz. Dzięki takiemu rozwiązaniu elewacja długo pozostanie czysta.

Występują także cementowe, wapienne i silikatowe farby elewacyjne, które można nakładać także na czyste tynki mineralne. Farby te są odporne na działanie mikroorganizmów. Można nimi malować jeszcze wilgotne fragmenty tynku. Drugi etap wykończenia domu polega na dociepleniu poddasza użytkowego oraz na zamontowaniu podbitki okapu.

Zobacz również  Jak urządzić salon w stylu klasycznym?

Jak wykończyć wnętrze domu? Etapy pracy

Osoby, które mają za sobą budowę w domu i już w nim mieszkają, zgodnie twierdzą, że wykończenie wnętrza to najbardziej czasochłonny i kosztowny etap prac. Ponadto, pochłania najwięcej kosztów dodatkowych, ale jeśli chcemy mieć piękny dom, nie możemy oszczędzać. Na tym etapie wstawiamy ściany działowe, dzieląc dom na pomieszczenia. Następnym etapem prac jest rozprowadzenie instalacji elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej. Specjaliści radzą, by sfotografować lub sfilmować przewody po ułożeniu, żeby w razie potrzeby wiedzieć, którędy przebiegają. Kiedy zakryje je tynk, trudno będzie stwierdzić, gdzie się znajdują.

Po wykonaniu instalacji układamy warstwy izolacyjne podłogi, rozprowadzamy rury c.o. i kładziemy szlichtę cementową. Po skończeniu wstępnych prac nad podłogą, zajmujemy się ścianami. Najpierw trzeba nałożyć tynki. Tynki cementowo-wapienne wykonuje się ręcznie lub maszynowo i wykańcza się gładziami gipsowymi. Tynki gipsowe nakładane maszynowo pozwalają uzyskać gładką powierzchnię ścian i sufitów bez dodatkowych gładzi. Na etapie końcowym wykonywania tynków robi się parapety.

Kolejnym etapem jest przygotowanie podłoża pod materiały posadzkowe. Przygotowanie domu kończy układanie glazury, posadzek ceramicznych i kamiennych. Następnie trzeba gruntować i malować ściany.

Wykończenie domu to ważny etap prac, który pozwoli osiągnąć idealny wygląd wymarzonego domu. Wykończenie ścian zewnętrznych to początek prac, które na pewno potrwają długo.

Zobacz również  Na co zwrócić uwagę wybierając okap kuchenny?