Najpopularniejsze kolory ścian

W każdym roku panują inne trendy związane z wystrojem wnętrz. Zmieniają się zarówno kolory, jak i materiały oraz formy, które królują w naszych mieszkaniach. Najważniejszymi barwami dla projektantów mody są teraz róż i błękit. Czy to oznacza, że wkrótce zagoszczą też w naszych domach? Sprawdź, które kolory ścian są najpopularniejsze w 2016 roku!

Skandynawia czy Maroko?

Chłodne odcienie bieli i błękitu, charakterystyczne dla wystroju mieszkań skandynawskich po raz kolejny wracają do łask projektantów wnętrz. W tym roku w modzie będą więc błękity, granaty oraz stonowane odcienie koloru niebieskiego, które możemy rozjaśniać klasyczną bielą lub łączyć z grafitami. Tak szeroka paleta barw pozwoli nam uzyskać kolory ścian nawiązujące zarówno do wnętrz chat rybaków zamieszkujących okolice północnych fiordów, jak i minimalistycznych w wystroju loftów. Wszystko zależy od dodatków oraz barw, które staną się uzupełnieniem dla odcieni koloru niebieskiego. Jeżeli zależy nam na sypialni utrzymanej w stylu skandynawskim, ograniczmy się jedynie do rożnych odcieni bieli oraz błękitów, które możemy przełamać na przykład granatowymi pasami. Jeśli natomiast bliżej nam do zindustrializowanych pomieszczeń imitujących hale dawnych fabryk, połączmy ciemne odcienie niebieskiego z bielą i zestawmy ze złocistą ochrą, która staje się jednym z najmodniejszych kolorów ścian tego roku. Możemy również stworzyć ciemną kompozycję barw, łącząc granaty z grafitem, pamiętajmy jednak o tym, by dopełnienie stanowiło wiele złotych dodatków – w przeciwnym razie pomieszczenie wyda się mroczne i nieprzyjazne.

Zobacz również  Wygodne meble tapicerowane

Najnowsze trendy nakazują także łączyć ochrę z odcieniami pomarańczy oraz błękitu. To ciekawe zestawienie barw, które nasuwa skojarzenia z energetycznymi wnętrzami marokańskich komnat, może wyglądać efektownie również w naszym salonie czy jadalni.

Czas na róż

W tym roku projektanci wnętrz wyraźnie zainspirowali się światem mody, ponieważ kolory ścian nawiązują do barw, które zdominowały stroje modelek przechadzających się po wybiegach. Oprócz błękitu hitem sezonu jest więc także róż, który występuje w wersji pudrowej lub w ponadczasowych tonach złamanego różu. Ten drugi odcień możemy łączyć z błękitem lub wspomnianą już ochrą, tworząc w ten sposób bardzo oryginalne kompozycje barw.

Jeżeli zależy nam na uzyskaniu zestawień z różem w roli głównej, połączmy go z duetem barw uzupełniających w postaci bieli i czerni lub bieli i grafitu. Dzięki temu uzyskamy kompozycję kolorów, która w zależności od proporcji sprawdzi się zarówno w pokoju nastolatki, jak i w naszej sypialni.

Błękity, granaty, róże i złociste odcienie ochry – oto najmodniejsze kolory ścian tego roku. Żaden z nich nie powinien jednak występować samodzielnie, ponieważ dopiero w kompozycji z dwoma lub trzema innymi barwami wpisuje się w najnowsze trendy w wystroju wnętrz, które cieszą się rosnącą popularnością również w polskich domach.