Najlepszy impregnat do drewna

Najlepszy impregnat do drewna

Drewniane powierzchnie – meble, podłogi i elewacje domów wymagają odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Impregnacja drewna pozwala na długotrwałe zachowanie jego dobrego stanu oraz podkreśla piękny wygląd i strukturę. Najczęściej zadawanym pytaniem związanym z pielęgnacją drewna jest to, jaki jest najlepszy impregnat do drewna?

Jakie preparaty impregnujące drewno można kupić?

Drewno musi być chronione przed wieloma czynnikami. Najlepszy impregnat do drewna zapewni mu długoletnią ochronę – w zależności od potrzeb możemy wybrać:

impregnaty jednofunkcyjne – chronią przed jednym z czynników szkodliwych dla drewna;

impregnaty dwufunkcyjne – chronią przed dwoma czynnikami jednocześnie;

impregnaty trójfunkcyjne – chronią drewno przed trzema grupami zagrożeń tj. przed ogniem, szkodnikami oraz pleśnią wywoływaną przez grzyby.

Wybierając najlepszy impregnat do drewna trzeba pamiętać, że musi być od dobrany do gatunku drewna oraz sposobu jego eksploatacji. Środki o silniejszym działaniu będą potrzebne do zabezpieczenia drewna znajdującego się na zewnątrz budynku, a także do tego, które jest wysoce eksploatowane, tj. do drewnianych podług, w szczególności w jadalniach i salonach.

Co zrobić, aby impregnacja była skuteczna?

Painting wooden boards during renovation at home

Przystępując do pracy związanej z zabezpieczeniem drewna trzeba pamiętać, że nawet najlepszy impregnat do drewna, nie będzie skuteczny, jeżeli powierzchnia nie będzie odpowiednio przygotowana. Drewniane elementy trzeba wyszlifować, oczyścić, odtłuścić oraz zadbać o to, aby ich wilgotność nie wynosiła więcej niż 18%. Jest to bardzo ważne, gdyż przy tym stopniu wilgotności preparaty najlepiej wnikają w strukturę drewna. Przy nakładaniu impregnatu trzeba pamiętać również o zachowaniu wszelkich środków ostrożności – należy mieć na sobie odzież ochronną oraz specjalne okulary.

Zobacz również  Meble z lustrami? Czy warto?

Producenci impregnatów do drewna często zalecają też prace przy odpowiednich warunkach zewnętrznych – temperatura, wilgotność, brak nasłonecznienia. Jest to szczególnie istotne przy impregnacji drewna znajdującego się na zewnętrz budynku, np. elewacji. Do środków impregnujących trzeba też dobrać zalecaną metodę impregnacji – może to być natrysk, kąpiel lub ręczne nakładanie impregnatu.