Kolory farb

Mieszanie farb na życzenie klienta – poradnik zakupowy

Chociaż wybór różnych odcieni farb do ścian jest duży, to jednak zdarza się tak, że mamy problem ze znalezieniem wymarzonego odcienia. Poza tym wiele osób chce, aby ich mieszkanie było pomalowane w naprawdę oryginalny sposób. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usługi polegającej na mieszaniu barw, dzięki której farby Dekoral, Dulux itp. dostępne są w nieograniczonej ilości kolorów.

Jak przebiega usługa polegająca na mieszaniu farb na życzenie klienta?

Kiedy przeglądamy wzorniki z gotowymi farbami jest ich zwykle kilkadziesiąt. Taka ilość wydaje się być imponująca, jednak może się okazać, że to wciąż za mało. Na dodatek produkty z mieszalnika charakteryzują się jeszcze lepszą jakością i trwałością, niż te gotowe. W takim wypadku warto zapytać o możliwość zamówienia koloru z mieszalnika. Punkty sprzedażowe, które oferują tego rodzaju usługę, dysponują odpowiednimi wzornikami firm produkujących farby. Czyli pierwszy krok to wybranie wyjątkowego odcienia, a także producenta. Do jednych z najwyżej ocenianych należą farby Dekoral.

Zanim maszyna, dzięki której uzyskamy niepowtarzalny i głęboki kolor pójdzie w ruch, trzeba jeszcze wybrać rodzaj farby. Co będzie najbardziej odpowiednie – akrylowa, winylowa czy lateksowa, matowa czy z połyskiem? Na pewno warto chwilę się nad tym zastanowić. Natomiast pamiętajmy o tym, że można zamawiać nie tylko farby ścienne z mieszalnika, ale również produkty do fasad, drewna, metalu czy betonu.

Zobacz również  Uchwyty i pojemniki na papier toaletowy.

Kiedy złożymy już zamówienie na farbę, trzeba poczekać, aż zostanie ona przygotowana. Jeśli tylko obsługa sklepu ma bezpośredni dostęp do mieszalnika, trwa to właściwie kilka chwil. Podczas procesu tworzenia nowego koloru wykorzystywane są specjalne bazy, do których dodaje się pigmenty. Dozowanie ich ilości oraz przebieg całego cyklu sterowany jest za pomocą komputera. Właśnie dlatego możemy mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane w bardzo precyzyjny sposób. Dotyczy to również oczywiście dokładnego wymieszania wszystkich składników. Jest ono niezwykle istotne dla efektów, które będą widoczne na ścianach.

Jakie są wady i zalety korzystania z usługi tworzenia wybranych kolorów farb w mieszalniku?

Jeżeli nie mamy zbyt wiele czasu na wykończenie lub odświeżenie ścian w mieszkaniu, wówczas nie będziemy raczej zamawiać farb z mieszalnika. Chociaż sam proces ich przygotowywania nie jest bardzo długi, to jednak zabranie wybranego produktu z półki i podejście z nim do kasy jest znacznie mniej czasochłonne. To samo dotyczy wyboru koloru. Jeśli mamy paletę kilkuset odcieni, to jednak trzeba dobrze się im wszystkim przyjrzeć, żeby wybrać ten najładniejszy.

Kolejna kwestia, która może zniechęcać do zakupu farb z mieszalnika, to ich cena. Bez względu na to czy zdecydujemy się na farby Dekoral czy mniej znanego producenta, to tworzenie koloru na miejscu zawsze podnosi ich cenę.

Zobacz również  Historia sztućców

Z drugiej strony dla wielu osób możliwość zamówienia takiego koloru farby, z jakim najprawdopodobniej nie spotkają się w żadnym innym mieszkaniu czy domu, to ogromna wartość. Jest to również idealne rozwiązanie w przypadku, gdy doskonale wiemy jaki kolor najbardziej nam odpowiada, jednak nie możemy go znaleźć w standardowych wzornikach.

Warto wziąć też pod uwagę, że jeśli korzysta się z tego rodzaju usługi, to zawsze można zamówić więcej farby w określonym kolorze. Natomiast jeśli na przykład mieszamy bazę i pigmenty samodzielnie, to mamy niewielkie szanse na uzyskanie identycznego odcienia. Do tego dochodzi jeszcze wspomniana wyżej trwałość i głębią kolorów. Nic dziwnego, że coraz więcej osób korzysta z możliwości mieszania farb na życzenie klienta.