łóżka piętrowe

Kiedy warto, kupić łóżko piętrowe

Chyba nie ma dziecka na tym świecie, które nie marzyłoby o łóżku piętrowym, oczywiście pod warunkiem, że będzie spało na górze… To jak małpi gaj, plac zabaw, baza i zamek księżniczki w jednym. Wejście po drabince na górę przenosi malca w magiczny świat, choć dla dorosłego to tylko całkiem ryzykowny mebel. Czy i kiedy warto?

Czy jest potrzebne?

Dziś w naszym kraju mieszkania nie są zbyt duże i często łóżko piętrowe jest po prostu koniecznością, gdy w jednym pokoju o rozmiarach mniejszych niż 15 metrów kwadratowych pomieścić musimy dwoje dzieci – z biurkami, łóżkami, komoda pełną zabawek i szafą z ubraniami i akcesoriami sportowymi (a na dokładkę ukochanego psa, ich wiernego towarzysza). Łóżka piętrowe mają tę zaletę, że ze swej natury wydzielają przestrzeń osobistą jednego i drugiego dziecka. Jedna z zasad urządzania wspólnego pokoju mówi, że dobrze jest, gdy dzieci nie widzą się ze swoich łóżek – to pozwala na większą intymność. Jeśli więc mamy bardzo mało miejsca, a chcemy by dzieci mogły mieć swoje własne strefy – łóżko piętrowe będzie optymalnym rozwiązaniem.

W jakim wieku?

To kluczowe pytanie. Warto też popatrzeć, jak śpi twoja pociecha – czy często zmienia pozycję? Kopie nogami? Wierci i turla? Nie ma bowiem jednej, żelaznej zasady co do optymalnego wieku. Kluczem jest raczej jakość koordynacji ruchowej dziecka, samodzielność i jakość snu – także nocne wychodzenie do toalety czy płacze i nawoływania mamy. Jeśli dziecko jest sprawne ruchowo, a rodzic nie drży nad każdym jego krokiem, asekurując nieustannie, a do tego maluch spokojnie przesypia noce bez żadnych pobudek, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na pięterku spał już nawet czterolatek. Jednak im dziecko mniej samodzielne, „wysokowypadkowe” i z niespokojnym snem, tym dłużej warto odkładać taką decyzję. Przy zakupie łóżka warto potestować drabinki, wysokość zabezpieczeń – „na sucho” – w sklepie i przy asekuracji rodziców, a po zakupie na początek pozwolić malcowi zdrzemnąć się na piętrze w dzień, pod czujnym okiem rodziców, i dać pobawić się w łóżku, dla lepszej orientacji w przestrzeni i dla okiełznania wysokości.

Zobacz również  Farba emulsyjna czy akrylowa - która lepsza?

Czy łóżko piętrowe ma przyszłość?

I tak, i nie. Wszystko zależy od miejsca, którym dysponujemy i układem sił w rodzeństwie. Może z czasem wystarczy zmiana miejsc i młodsze wskoczy na górę, a starsze będzie przyjmować kolegów na dole? Warto już przy zakupie zwrócić uwagę, czy istnieje możliwość rozłączenia łóżek i ich samodzielne funkcjonowanie, wówczas kombinacji będzie dużo więcej. Jedno jest pewne – łóżka piętrowe to komfort ocalenia sporej ilości miejsca i trudno będzie z niego zrezygnować.