Jakie farby dekoracyjne kupić?

farby dekoracyjne

Malowanie mieszkania to konieczność, ale może być też przyjemne. Efekt końcowy zależeć będzie nie tylko od koloru, ale również od przygotowania podłoża, a także rodzaju wybranej farby dekoracyjnej. Nowe generacje farb do dekoracji wnętrz, pozwalają osiągnąć imponujące efekty. Ale przecież wszystkie farby służą do dekorowania wnętrz.

Rodzaje farb

Wybór rodzaju farby zależeć będzie od podłoża. Farby dekoracyjne można podzielić na kilka grup. Najbardziej znane są farby akrylowe (wodorozpuszczalne) doskonale się je nakłada, schną bardzo szybko, tworząc powłokę odporną na promienie UV. Farby lateksowe, ze względu na ich gęstość, dobrze kryją powierzchnie malowaną. Niektóre zawierają teflon, lub wysokiej jakości żywice oraz pigmenty. Ściany nimi pokryte są odporne na zabrudzenia oraz uszkodzenia. Farby alkidowe, które z powodzeniem zastąpiły farby olejne, tworzą elastyczna powłokę o trwałym kolorze. Wykorzystuje się je do malowania lamperii, ram okiennych i kaloryferów.

Farby do efektów specjalnych

Wiele z farb dekoracyjnych wzbogaca się dodatkowymi pigmentami lub minerałami w celu uzyskania ciekawych efektów. Farba perłowa , to farba akrylowa z dodatkami metaliczno-perłowymi, po nałożeniu na ścianę opalizuje tworząc efekt satyny. Podobnie, farba akrylowa z dodatkiem granulek kwarcu i drobinkami metalicznymi, na ścianie daje efekt mieniącego się piasku.

Zobacz również  Ogrodzenie tymczasowe – przepisy prawne, funkcjonalności

Na półkach sklepowych znajdziemy ogromny wybór farb strukturalnych, które zawierają w swoim składzie drobinki kwarcu. Dzięki temu składnikowi na ścianie powstaje lekko ziarnista faktura widoczna zarówno w świetle dziennym, jak i sztucznym.

Kolor podkreśla charakter wnętrza, dlatego jego wybór jest również istotny. Najlepiej jeśli kolor będzie współgrał z całą aranżacją wnętrza.

W zależności od pomysłu na pomieszczenie, farby dekoracyjne można rozprowadzić na wszystkich ścianach lub tylko na części. Dlatego dobrze jest przed wyborem farb dekoracyjnych zaplanować prace malarskie. Ze względu na to, że farby te są nieco droższe od tradycyjnych farb do ścian, należy się zastanowić, czy nie wystarczą po prostu dekoracyjne efekty malarskie. Producenci prześcigają się w proponowaniu nowych rodzajów farb. Kupując je, należy wybrać takie, które można nakładać na wszystkie rodzaje podłoża. W przeciwnym razie czekać nas będą dodatkowe prace przygotowujące podłoże pod kupioną farbę.

Na rynku jest obecnie bardzo duży wybór produktów do dekoracji. Nie zapomnijmy, że dobra farba dekoracyjna do wnętrz powinna być również trwała i wydajna.