Jaka farba do malowania ścian i sufitu?

farba do malowania ścian

Remont wymaga odpowiedniego przygotowania. Jednym z jego elementów jest wybór odpowiednich farb malarskich. Oczywiście nie chodzi wyłącznie o kolor, ale także o sam rodzaj farby. Jakie typy farb dostępne są na rynku i czym się charakteryzują?

Farby akrylowe

Farby akrylowe to najpopularniejszy rodzaj farb malarskich. Jako spoiwo wykorzystywane są w nich żywice akrylowe. Tworzą one odporną powłokę o dużej paroprzepuszczalności. Ściany pomalowane farbami akrylowymi są odporne na mycie i szorowanie. Właściwość ta zapewnia, że nawet podczas mocnego szorowania ściany nie odejdą od niej fragmenty farby. Dlatego ten rodzaj farb idealnie nadaje się do miejsc narażonych na zabrudzenia, np. korytarzy, pokoi dziecięcych, czy kuchni.

Farby lateksowe

Ten rodzaj farb jest bardzo zbliżony składem i właściwościami do farb akrylowych. Niektórzy klasyfikują farby lateksowe jako rodzaj akrylowych. Istnieją niewielkie różnice w ich składzie – lateksowe zawierają nieco mniej żywicy od akrylowych. Ta właściwość sprawia, że farby akrylowe są elastyczniejsze i tworzą bardziej wytrzymałą powłokę, niż lateksowe. Farby lateksowe, podobnie jak akrylowe, pozwalają ścianom „oddychać”, choć są trochę mniej paroprzepuszczalne. Ten rodzaj farb dostępny jest w różnych stopniach połysku. Jednak w opakowaniu często ciężko ocenić czy farba będzie wystarczająco błyszczeć na ścianie. Jeśli już po pomalowaniu ściany okaże się, że stopień połysku nas nie zadowala możemy uzyskać zadowalający efekt poprzez lakierowanie farby. Zabieg ten, podobnie jak w przypadku drewna i podłóg zapewnia połysk. Na rynku znajdziemy wiele lakierów z różnymi rodzajami drobinek i o różnych właściwościach, więc każdy powinien znaleźć coś w sam raz dla siebie.

Zobacz również  Fotelik Recaro Monza Nova 2 - największe zalety.

Farby winylowe

W farbach winylowych spoiwem jest polioctan winylu. Są one nieco mniej odporne na zabrudzenia niż farby akrylowe i lateksowe. Są również mniej wydajne. Jednak ich największą wadą jest znacznie słabsza paroprzepuszczalność, która uniemożliwia swobodny przepływ powietrza przez warstwę farby.

Farby krzemianowe

Farby krzemianowe – inaczej silikatowe – dają efekt matowej powłoki na ścianie. Charakteryzuje je duża odporność na wilgoć – ten rodzaj farb nie pokrywa się pleśnią, więc świetnie sprawdzi się w kuchniach lub łazienkach. Ich dużą zaletą jest to, że są bardziej paroprzepuszczalne, niż farby akrylowe i lateksowe. Jednak przed rozpoczęciem pracy z farbami silikatowymi należy zadbać o odpowiednią ochronę rąk i oczu, a także drewnianych i metalowych elementów w pomieszczeniu ze względu na ich alkaiczny odczyn.

Farby strukturalne

Dzięki tym farbom możemy uzyskać ciekawą strukturę na ścianie i stworzyć w krótkim czasie efekty dekoracyjne. To jak będą wyglądać na ścianie zależy głównie od inwencji malującego, choć same farby również istnieją w kilku wariantach. Zazwyczaj zawierają różnorodne drobinki, dzięki którym na ścianie tworzy się niejednorodna warstwa. Ich minusem jest długi czas schnięcia, który może wynosić nawet kilkanaście godzin.