osoby o modelem domu

Jak zmieniły się ceny mieszkań we Wrocławiu?

Wrocław, to pod względem cen mieszkań jedno z najbardziej nieprzewidywalnych miast w Polsce. Cóż – na tą opinię zasłużyło sobie ono nieprzypadkowo, gdyż to właśnie tutaj rynek nieruchomości jest chyba najbardziej dynamiczny. Jak zatem kształtował się ów rynek i co jest spowodowane taką, a nie inną sytuacją w odniesieniu do cen znajdujących się tutaj mieszkań?

Wrocław – miasto studentów?

Do niedawna Wrocław był uważany jako miasto studentów. Zresztą nic w tym dziwnego, skoro działa tu ponad 20 różnych ośrodków szkolnictwa wyższego. O ile jeszcze kilka lat temu największą popularnością cieszyły się lokale stricte studenckie, a więc dość tanie w utrzymaniu o tyle z biegiem lat osoby te zaczęły wiązać się na stałe z tym miastem. Oczywiście przełożyło się to na wysokość cen mieszkań. Według danych przedstawionych przez GUS średnia wartość jednego metra kwadratowego wrocławskiego mieszkania wynosiła w 2006 roku około 3200 złotych. Po upływie 12 lat, a więc w roku 2018, wartość ta sięgnęła aż 6500 złotych za metr kwadratowy. Co więcej, nadal widać w tym obszarze tendencje wzrostowe, choć trzeba przyznać, że pandemia koronawirusa znacząco spowolniła ów wzrost.

Rok 2015 rokiem zmian?

Oczywiście ów wzrost nie miał charakteru stałego. W niedawnej historii stolicy Dolnego Śląska miały miejsce okresy, gdy wartość mieszkań znacząco spadała. Tak było na przykład w roku 2015, kiedy za jeden metr kwadratowy wrocławskiego mieszkania należało zapłacić około 5100 złotych. I choć kwota ta wydaje się dosyć duża, to i tak była ona mniejsza o 1,8 procent od ceny, jaką musieli zapłacić inwestorzy nabywający mieszkanie rok wcześniej. Zmiany te były zresztą skutkiem poważnego ożywienia na rynku nieruchomości, który w tamtych latach dosyć prężnie się rozwijał. Z biegiem czasu ceny mieszkań znów zaczęły wzrastać, co było skutkiem trudności w zaspokojeniu potrzeb firm budowlanych.

Zobacz również  Historia sztućców

Inwestycje dźwignią ceny

Co jeszcze ma wpływ na tak wysoką – w porównaniu do innych miast – wartość mieszkań na terenie Wrocławia? Jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za to zjawisko jest duża liczba nowych inwestycji we Wrocławiu, a także strategia przyjęta przez tutejszych inwestorów.

Z biegiem czasu na obszarze Wrocławia zaczęło się pojawiać coraz więcej nowych, wręcz modelowych osiedli. Jednym z nich jest osiedle Nowe Żerniki, które – w przeciwieństwie do innych, wielkomiejskich osiedli – jest umiejętnie zaprojektowane i rozplanowane. Nowe, osiedlowe mieszkania nie są co prawda tanie, ale za to oferują niespotykany wcześniej komfort. Trzeba też pamiętać o tym, że z punktu widzenia podmiotów realizujących nowe inwestycje Wrocław jest po prostu miastem niezwykle atrakcyjnym.

Podsumowanie

Ceny mieszkań we Wrocławiu wzrastają i – trzeba to przyznać – w bardzo gwałtowny sposób. Na szczęście tutejszy rynek wciąż cechuje się dużą chłonnością, co wynika przede wszystkim ze znacznej poprawy komfortu tutejszego życia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *