Jak urządzić salon w stylu klasycznym?

Urządzenie salonu jest dużym wyzwaniem, gdyż przygotowujemy pokój, w którym powinni dobrze się czuć wszyscy domownicy. Korzystając z porad meblarskich zaaranżujemy ładne i wygodne pomieszczenia. Jeśli marzymy o spokojnym i relaksującym wnętrzu, urządźmy salon w stylu klasycznym.

Cechy stylu klasycznego. Jakie kolory wybrać?

Salon w klasycznym stylu jest wygodny i elegancki. Meble i dodatki są proste i na pewno się nie znudzą. Klasyczny pokój dzienny urządza się tak, by był on pełen symetrii i równowagi. Oznacza to, iż meble występują parami, czyli ustawiamy dwa fotele czy dwa regały. Dzisiaj odchodzi się od tej reguły, ale porady meblarskie zawierają wskazówkę, by salon w stylu klasycznym był spokojny, a meble stały pod ścianą. Ściany pomalujmy farbami w stonowanych kolorach. Świetnie sprawdzą się beże, brązy, delikatne kremy, a także biel i szarość. Tkaniny obiciowe mogą być także zielone, niebieskie lub turkusowe. W małych dawkach, by uniknąć wrażania przepychu, stosuje się złoto i srebro.

Jakie materiały będą najlepsze?

W salonie urządzonym w stylu klasycznym sprawdzą dobre jakościowe, solidne i naturalne materiały, czyli skóra, kamień, perskie dywany i szlachetne gatunki drewna. Kiedyś meble robiono z mahoniu, orzecha, dębu i drewna satynowego. Obecnie pojawiają się także dużo tańsze elementy wyposażenia robione z płyty mdf, którą pokrywa się okleiną imitującą drewno. Jeśli mamy duży salon i możemy zamontować kominek, niech będzie on zrobiony z marmuru, który jest bardzo elegancki i daje wrażenie dostojności. Kiedyś ściany ozdabiano jedwabiem, co potęgowało wrażenie elegancji. Teraz możemy pozwolić sobie na więcej luzu, a persy zastąpi marketowy dywan z długim włosiem.

Zobacz również  Dlaczego żarówka jest jednym z najważniejszych wynalazków na świecie

Salon z kominkiem w klasycznym stylu

Które meble będą najlepsze?

Autorzy porad meblarskich radzą, by meble do salonu urządzonego w stylu klasycznym były proste i eleganckie. Nie muszą one pochodzić z jednego kompletu, ale powinny być do siebie podobne, a zalecane zdobienie i ornamenty bezwzględnie muszą być spójne. Wybierzmy sofę czy kanapę w prostym stylu. Powinna być delikatnie zaokrąglona. Może również być zdobiona. Dobierzmy do niej poduszki pasujące do koloru zasłon. Okna bowiem powinny zdobyć klasyczne proste firany i eleganckie zasłony.

Dodatki do salonu w stylu klasycznym

Pamiętajmy, że pokój dzienny w stylu klasycznym nie musi być urządzony antykami. Świetnie sprawdzą się meble o prostej i eleganckiej linii. Pasują do nich delikatnie złocone lub srebrzone dodatki, na przykład świeczniki ustawione na stole czy zdjęcia w prostych ramkach. Całość dopełni ładna narzuta. W roli oświetlania powinien wystąpić kryształowy żyrandol. Świetnie, jeśli uda nam się znaleźć klasyczny żyrandol mosiężny, który zawsze wygląda dobrze, także w towarzystwie atłasowych kloszy. Internetowe porady meblarskie sugerują, by zadbać o to, by salon był przytulny, ale dawał poczucie luksusu i harmonii.

Aranżacja salonu w stylu klasycznym nie jest trudna. Wystarczy pamiętać, by w urządzaniu zachować umiar. Do prostych, eleganckich mebli dobierzmy ładne dodatki i miękkie tkaniny. Korzystając z porad meblarskich stworzymy uporządkowane, stonowane i eleganckie wnętrze.

Zobacz również  Najpopularniejsze kolory ścian