meble renowacja

Jak samemu odświeżyć meble?

Każdy z nas ma w domu meble, które nie są pierwszej młodości, a ich wygląd pozostawia sporo do życzenia. Bardzo zniszczone komody czy szafy trzeba wyrzucić, ale te wykonane z drewna i w dobrym stanie pewnie potrzebują trochę pracy i lakierów. Zamiast się ich pozbywać, możemy je odnowić i tchnąć w nie nowe życie.

Czy warto odnawiać stare meble? Czy starą warstwę lakierów trzeba zerwać?

Renowacja mebli ma same zalety. Nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale będziemy mieć wyjątkowe wyposażenie domu. Stare komody, krzesła czy stoły, zwłaszcza w połączeniu z nowoczesnymi sprzętami, wyglądają bardzo stylowo. Dodatkowo, zazwyczaj są bardzo dobrej jakości. Opowieści o tym, iż kiedyś robiono lepsze rzeczy, wcale nie są wyssane z palce. Z pewnością widzieliśmy w domach babć stare komody, z których delikatnie schodziła warstwa lakierów, ale nadal wyglądały dobrze. W wiekowych meblach odbił się ślad kunsztownej pracy współczesnych rzemieślników, którzy z mozołem wycinali drewniane elementy komód czy szaf. Warto docenić ich pracę i starym meblom nadać drugie życie. Oczywiście, trzeba się do tego przygotować, by meble nie przypominały dzieł szalonego stolarza, a meble z klasą. Ze starego mebla musimy usunąć oznaki użytkowania, czyli trzeba usunąć z niego odpadającą warstwę lakierów i zabrudzenia.

Zobacz również  Czy warto inwestować w meble na wymiar?

Zanim nałożymy lakiery. Jak przygotować powierzchnię?

Żaden mebel nie będzie wyglądał dobrze, jeśli go porządnie nie umyjemy i nie przygotujemy do renowacji. Starą farbę do drewna i lakiery usuniemy za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego lub szlifierki. Ten etap pracy z pewnością zajmie nam dużo czasu, gdyż musi być wykonany bardzo dokładnie. Na powierzchni drewna nie może bowiem zostać nawet mały fragment zdzieranej powłoki. Musimy także uzupełnić braki w drewnie, czyli zakleić szpary i dziury po sękach. Wypełniamy je masą szpachlową, a następnie wyrównujemy i gładzimy. Następnie całą powierzchnię trzeba zmatowić, by lakiery dobrze się trzymały. Sposób przygotowania uzależniony jest od wybranego lakieru nawierzchniowego. W przypadku stosowania lakierów wodnych powierzchnię surowego drewna należy zwilżyć czystą wodą w celu odsłonięcia luźnych włókien, pozostawić do wyschnięcia, a następnie przeszlifować papierem ściernym. Jeśli zdecydujemy się na lakiery rozpuszczalnikowe, do zagruntowania stosować trzeba rozcieńczony lakier. Środki nanosimy specjalnym płaskim pędzlem do lakieru. Pamiętajmy o zachowaniu odstępów czasowych między nakładaniem kolejnych warstw lakierów. Pamiętajmy, że podłoże przeznaczone do malowania musi być suche, a wilgotność malowanych drewnianych powierzchni nie powinna przekraczać wskazanych w kartach technicznych wartości.

Jakie lakiery kupić?

Zasadniczo spotkamy się z dwoma grupami lakierów: wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe. W każdej z tych grup występują różne mutacje lakierów, które zależą od dodatkowych komponentów jak żywice, utwardzacze oraz od ilości rozpuszczalników w składzie. Do mebli wybiera się lakiery z grup wodorozcieńczalnych. Alternatywą dla lakierów rozpuszczalnikowych są lakiery wodne poliuretanowe, które zawierają mniej rozpuszczalników niż klasyczne lakiery poliuretanowe.

Zobacz również  Jaki kolor do sypialni na poddaszu

Dostępne w sklepach produkty, w tym lakiery, pozwalają na renowację i malowanie mebli, które wielu przeznaczyłoby na śmietnik. Wystarczą dobre chęci, zapał i wolny czas, by stworzyć przedmiot niezwykłej urody.