Jak prawidłowo czyścić srebrne sztućce?

„Nasze małżeństwo skończyło się, kiedy ona włożyła srebra mamusi do zmywarki”. Ten cytat pochodzący z jednego z poradników dla gospodyń domowych dowodzi, że nie można bagatelizować kwestii prawidłowej konserwacji srebrnej zastawy stołowej. Komplet srebrnych sztućców dla wielu osób może być niezwykle cenną pamiątką rodzinną, dlatego wymaga szczególnej uwagi. Jak więc odpowiednio dbać o srebrne sztućce, aby pięknie prezentowały się na naszym stole i zachowały swój blask przez długie lata?

Jak myć srebrne sztućce?

Po pierwsze musimy zapamiętać, że komplet sztućców ze srebra  absolutnie nie nadaje się do mycia w zmywarce! Jeśli komuś przez niewiedzę lub nieuwagę już się to zdarzyło, ten wie, jak wyglądają noże czy widelce ze srebra, po wyjęciu ich ze zmywarki. Pod wpływem wysokiej temperatury i środków chemicznych zawartych w tabletkach czyszczących srebro staje się matowe i ciemnieje. W wielu miejscach pojawiają się też nieestetyczne zarysowania. Niestety po takim incydencie raczej nie nadają się już one do użytku.

Srebrne sztućce myjemy ręcznie. Jeśli chcemy sprawić, żeby były bardziej lśniące można umyć je w ostudzonej wodzie, w której wcześniej gotowaliśmy ziemniaki. Srebra możemy też wypolerować przy użyciu zwykłej pasty do zębów, a następnie przy pomocy miękkiej, bawełnianej ściereczki. Powinno się również co jakiś czas używać zwykłego środka do czyszczenia srebra. Jednak nie zaleca się robić tego po każdym użyciu sztućców, tylko od czasu do czasu.

Zobacz również  Tapicerowanie mebli - piorunujące efekty

Jak sprawić, aby sztućce ze srebra były lśniące?

Domowym przepisem na dodanie blasku srebrnym sztućcom jest także bardzo prosta mikstura, którą możemy przygotować w każdej kuchni. Składa się ona z 3 litrów wrzątku, 5 łyżek octu stołowego i 4 łyżek sody oczyszczonej. Srebrne sztućce zanurzamy w tak „zaprawionej” wodzie na około 10 minut. Następnie dokładnie płuczemy je w zimnej wodzie i starannie wycieramy miękką szmatką do sucha. Ten prosty zabieg sprawia, że sztućce będą lśniły jak nigdy wcześniej.

Jakich potraw nie powinno się jeść srebrnymi sztućcami?

Aby jak najdłużej cieszyć się pięknym wyglądem naszych srebrnych sztućców, nie używajmy ich do spożywania potraw, w których znajdują się jajka. Unikajmy też jedzenia nimi dań z dodatkiem majonezu, jeśli nie chcemy, aby pojawiły się na nich ciemne, nieestetyczne plamy.  Kontakt srebrnych czy też posrebrzanych sztućców z potrawami jajecznymi lub też z produktami, które zawierają jaja, może spowodować, że będą one niezbyt przyjemnie pachnieć. Wielkanoc nie będzie więc dobrą okazją na użycie ich przy stole. Jeśli już jednak dojdzie do zabrudzenia, należy potrzeć solą kuchenną plamy, które powstały. Bez problemu uwolni ona srebrne sztućce od tego typu zanieczyszczeń.