Jak pielęgnować drewniane podłogi?

Posiadanie podłóg z drewna jest bardzo dobrym pomysłem, ponieważ są to powierzchnie zapewniające dobre oparcie oraz niezwykle estetyczny wygląd. Oznacza to, że podłogi spełniają zadania praktyczne i dekoracyjne. Istotną sprawą jest właściwa pielęgnacja podłóg wykonanych z takiego materiału. Należy stosować odpowiednie preparaty pielęgnacyjne, aby podłoga z drewna wyglądała ładnie i świeżo przez wiele lat.

Bardzo ważną sprawą jest codzienna pielęgnacja drewnianych podłóg. Oczywiście na wielu podłogach drewna nakładane są specjalne lakiery zapewniające estetyczny wygląd oraz ochronę przed zużyciem, starzeniem się drewna i jego uszkodzeniem. Nie zwalnia to użytkownika z obowiązku codziennego dbania o stan i wygląd podłogi. Idealnym narzędziem do codziennego czyszczenia podłóg jest stosowanie szczotki odkurzacza lub mopa, który jest lekko wilgotny. Środki czyszczące i pielęgnacyjne powinny być dopasowane do rodzaju podłogi oraz substancji, takich jak lakiery, którymi podłoga jest pokryta. Preparaty do podłóg lakierowanych nie powinny zawierać tłuszczu, a w przypadku podłóg olejowanych potrzebne są właśnie środki z zawartością tłuszczu. Należy również pamiętać o tym, że woda oraz piasek nie mogą mieć dłuższego kontaktu z powierzchnią drewnianej podłogi. Piasek działa negatywnie na lakiery niszcząc je, a woda powoduje pęcznienie drewna i przekłada się to na uszkodzenie desek. Regularne stosowanie środków czyszczących i zabezpieczających zapewnia dużą odporność podłogi na uszkodzenia, zużycie i zabrudzenie.

Zobacz również  Czy odkurzacze bezprzewodowe są wystarczające mocne?

Podłogi lakierowane

Podłogi, na których nałożone zostały lakiery należy pielęgnować przy wykorzystaniu środków wprowadzanych na rynek przez producentów powierzchni tego typu. Preparaty te odświeżają zewnętrzną powłokę, tworzą dodatkową warstwę ochronną oraz sprawiają, że powierzchnia wygląda jednolicie. Przed użyciem takich preparatów, podłogę lakierowaną należy umyć przy wykorzystaniu specjalnego środka do czyszczenia podłóg, na których wykorzystano lakiery. Następną czynnością jest równomierne rozprowadzenie środka pielęgnacyjnego przy pomocy gąbki lub szmatki. Po nałożeniu preparatu nie wolno chodzić po podłodze przez minimum 2 godziny.

Podłogi olejowane

W przypadku podłóg olejowanych należy stosować specjalne oleje pielęgnacyjne, które zapewniają utrzymanie odpowiednich walorów podłogi oraz gwarantują jej ochronę przed wchłanianiem zanieczyszczeń różnego typu. Regularne powtarzanie takich czynności pozwala na utrzymanie optymalnego stanu podłogi drewnianej. Oprócz tego na rynku dostępne są wysokiej jakości mydła do podłóg olejowanych oraz wiele innych preparatów czyszczących i pielęgnacyjnych.

Podłogi z uszkodzeniami

Jeśli chodzi o uszkodzenia, to zarówno w przypadku podłóg pokrytych preparatami, takim jak oleje czy też lakiery, istnieje możliwość wymiany poszczególnych fragmentów, klepek i desek na nowe. W przypadku mocnego zużycia lub zniszczenia całej powierzchni, konieczne jest cyklinowanie i zastosowanie ponownego zabezpieczenia. Trzywarstwowe podłogi z drewna mogą być odnawiane kilka razy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *