Farba emulsyjna czy akrylowa – która lepsza?

W sklepach znajdziemy wiele rodzajów farb, więc łatwo się zgubić w ich gąszczu. Różnią się nie tylko kolorami, ale przede wszystkim własnościami. Trzeba je dobierać do pomieszczenia, które chcemy malować oraz rodzaju podłoża. Farby emulsyjne, akrylowe i lateksowe, którą z nich wybrać?

Jak dzielimy farby?

Farby do ścian dzielimy na dwie podstawowe kategorie. Pierwsza z nich to takie, w których zastosowano spoiwo organiczne. Do tej grupy należą farby klejowe i emulsyjne (inaczej nazywane dyspersyjnymi). Obecnie najczęściej spotyka się farby emulsyjne, które mogą być akrylowe, winylowe i lateksowe, a powstają one przez dodanie składnika do emulsji będącej bazą. Są one zawiesiną cząstek stałych w cieczy z dodatkiem spoiwa i innych środków. Jest to zwykła farba, z której pozyskuje się kolejne rodzaje farb. Dla przykładu, farba emulsyjna akrylowa to mieszanina emulsji z dodatkiem żywicy poliakrylowej. Drugą grupę stanowią farby mineralne, czyli wapienne i cementowe.

Właściwości farb emulsyjnych

Spoiwem w farbach emulsyjnych są żywice akrylowe, winylowe lub lateksowe, które decydują o ich wartościach użytkowe. W ich składzie są także pigmenty, wypełniacze mineralne i różne substancje pomocnicze. Tego typu farby są bardzo wydajne, za pomocą 1 litra farby można pomalować od 9 do 15 metrów kwadratowych ściany. Ich cechą jest także uniwersalność, można je zastosować prawie na każdej powierzchni i w pomieszczeniach różnego rodzaju. Bardzo dobrze kryją, więc idealnie zakryją nawet trudne do usunięcia plamy. Schną szybko, czyli od 2 do 3 godzin, a po upływie doby można bezpiecznie korzystać ze świeżo pomalowanych pomieszczeń. Za pomocą farb emulsyjnych można uzyskać różne powłoki: matowe, półmatowe i błyszczące.

Zobacz również  Bez zabezpieczenia nie rozpoczynaj remontu

Czym się charakteryzują farby akrylowe?

Farby akrylowe są jednym z typów farb emulsyjnych. Są one najpopularniejszymi farbami na rynku. Ich spoiwem są żywice akrylowe, co sprawia, że utworzona przez nie powłoka jest odporna na ścieranie. Farby akrylowe świetnie przepuszczają parę wodną, co pozwala na oddychania ścian. Dzięki temu mikroklimat w mieszkaniu jest odpowiedni. Ten typ farby sprawdza się we wszystkich suchych pomieszczeniach, ale nie powinno się ich używać w pomieszczeniach o podniesionym poziomie wilgotności, czyli łazienkach i kuchniach. Farby emulsyjne akrylowe można stosować na zagruntowanych tynkach, gipsie, drewnie, powierzchniach betonowych i tworzywie sztucznym. Nie można ich stosować jedynie na podłoża pokryte farbą olejną. Zaletą farb akrylowych są ich dobre właściwości kryjące. Wybierając farbę akrylową, kupmy produkt dobrej jakości. Taka farba nie zmieni koloru pod wpływem promieni słonecznych.

Kupując farby emulsyjne nie możemy kierować się tylko kolorem powłoki, ale przede wszystkim właściwościami farby. Tylko dobrze dobrana farba ładnie pokryje powierzchnie, a my długo będziemy cieszyć się widokiem pięknie zdobionej ściany.