Charakterystyka budownictwa w Holandii – klinkier

Elewacje i ogrodzenia z klinkieru są bardzo trwałe i charakteryzuje je estetyczny wygląd. Cegły klinkierowe są produktem naturalnym, gdyż powstają z mieszaniny gliny i piasku, którą po wyrobieniu i uformowaniu wypala się w temperaturze powyżej 1000°C. Elastyczną cegłę klinkierową zastosowano po raz pierwszy w Holandii. Jak wyglądają holenderskie domy?

Zastosowanie cegły klinkierowej

Cegły klinkierowe to obecnie jeden z najpopularniejszych materiałów, z którego powstają piękne elewacje budynków różnych instytucji, obiektów sakralnych, firm, a także coraz częściej domów prywatnych. Z klinkieru powstają również cokoły domów, ogrodzenia, kominy i kominki, schody i parapety okienne, a także podłoga na tarasach i balkonach. Klinkierem wykłada się również podjazdy i chodniki ogrodowe. Cegła klinkierowa jest trwała i bardzo wytrzymała, trudno ją zniszczyć. Ponadto, jest mrozoodporna i przez wiele lat nie trzeba jej konserwować. Świetnie łączą się z innymi materiałami, a jest dostępna w wielu kolorach, wielkościach i kształtach.

Cegła klinkierowa w wydaniu holenderskim

W 1962 roku w Holandii opracowano technologię wytwarzania elastycznych płytek klinkierowych.

Elastyczna cegła klinkierowa produkowana jest na bazie różnych piasków kwarcowych oraz żywic polimerowych. Tak przygotowana masa poddawana jest barwieniu pigmentami, których bazą jest tlenek żelaza, a także zabezpieczana jest przed promieniowaniem UV. Płytki tego typu są cienkie, lekkie i elastyczne, co pozwala na wykańczanie nimi dowolnej powierzchni. Łatwość ich nakładania oraz wytrzymałość pozwala na trwałe wykończenie ścian, bez obawy o stan stworzonej z nich okładziny. Standardowa grubość płytek wynosi 5 mm, a ich wymiary mogą być dowolne, co pozwala także na tworzenie odmiennych, oryginalnych aranżacji. Taka specyficzna cegła klinkierowa jest giętka, lekka, mrozoodporna i odporna na uszkodzenia.

Zobacz również  Jak urządzić salon w stylu klasycznym?

Jak wykorzystuje się cegłę klinkierową w Holandii?

Holenderskie domy odzwierciedlają charakter tego narodu. Styl budownictwa uwarunkowany jest lokalnym klimatem i materiałami budowlanymi, które były dostępne. Brakowało drewna i kamienia, ale pod dostatkiem było gliny, co zaowocowało budownictwem ceglanym. Holendrzy są zdyscyplinowani i pragmatyczni, lubią wyraźne struktury i porządek. Holenderskie domy stoją w szeregu, są solidne i funkcjonalne. Tego typu budynki często buduje się z prefabrykowanych elementów, które wykonywane są z cegły klinkierowej. Gotowe elementy budowlane z klinkieru mają różne formy. Mogą to być małe elementy, ale i duże nadproża czy sufity, a nawet całe ściany budynków.

Cegła klinkierowa ma szerokie zastosowania, a ponadto jest bardzo wytrzymałym materiałem budowalnym. Nic więc dziwnego, że tak ją lubią praktyczni Holendrzy.