płot

Odnawiamy płot – o czym powinniśmy pamiętać?

Otoczenie domu jest równie ważne jak wyremontowane wnętrza. Warto zadbać nie tylko o zieleń, ale i płoty i ogrodzenia. Niestety pod wpływem czynników atmosferycznych nawet te najsolidniejsze mają tendencję do niszczenia. Co robić, żeby możliwie najlepiej je zabezpieczyć i przedłużyć ich żywotność?

Metal czy drewno – jaki płot wybrać?

Kwestia kluczowa to wybór materiału. Płoty mogą być wykonane z drewna albo metalu. Wbrew pozorom metal wcale nie jest znacznie trwalszy i również ulega zniszczeniu. Podczas gdy drewno zazwyczaj gnije, to powierzchnie metalowe atakuje rdza. Bardziej odporne są już płoty aluminiowe, ale i w ich przypadku nie sposób uniknąć metalowych elementów, które niestety trzeba co jakiś czas wymieniać.

Odpowiednie preparaty do drewna i metalu można znaleźć w marketach budowlanych i z artykułami ogrodniczymi. Ważne jest jednak szczególnie, żeby płoty zaimpregnować od razu po odświeżeniu. Wówczas ochrona jest najlepsza, a efekty odświeżania płotu są najdłużej widoczne.Malowanie drewna

Jak odświeżać płot?

Samo odświeżanie płotów i ogrodzeń to złożony proces. Szczególnie ważne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Drewno koniecznie trzeba dokładnie oczyścić, usunąć zabrudzenia, pozostałości starego lakieru i farby. Niezbędne jest też wyrównanie powierzchni. Zgrubienia trzeba wyrównać, zaś ubytki uzupełnić. Dopiero kiedy powierzchnia jest odświeżona, można pomyśleć o nakładaniu impregnatu.

Zobacz również  Jak samemu odświeżyć meble?

W przypadku płotów metalowych jest podobnie. Rdzę trzeba starannie usunąć. Czasami wystarczy do tego solidna szczotka, ale jeśli rdza jest wyjątkowo uciążliwa, warto rozważyć piaskowanie. To dość drogi zabieg, ale jednak pozwala bardzo dobrze oczyścić płot.

Przy odświeżaniu płotów, już niezależnie, czy są wykonane z drewna czy metalu, koniecznie trzeba wybrać odpowiednią do tego porę. Najbardziej wskazane jest lato i to w dodatku okres słoneczny, kiedy nie są prognozowane opady deszczu. Sprzyjająca, słoneczna pogoda nie tylko sprzyja pracom w ogrodzie, ale i pozwala lepiej przyjąć się zastosowanym preparatom. Nierzadko to od warunków, w jakich odświeża się ogrodzenia i płoty, zależy, jak długo utrzymają się efekty renowacji.

Warto też pamiętać, że sama renowacja i zaimpregnowanie drewna czy metalu to nie wszystko. Zawczasu warto pomyśleć też nad malowaniem płotu. Bez trudu znaleźć można farby odpowiednie do użytku zewnętrznego, które są mniej podatne na działanie wilgoci, wiatru czy innych czynników atmosferycznych.

Jak często należy odnawiać płoty i ogrodzenia?

Płoty i ogrodzenia metalowe i drewniane trzeba odświeżać regularnie, co najmniej raz na kilka lat. Eksperci podają, że najbardziej optymalny okres to 5 lat. Ale nie bez znaczenia są też warunki klimatyczne w jakich się mieszka. Kiedy klimat jest wilgotny, warto o remoncie pomyśleć częściej, żeby zniszczenia nie rozrosły się do dużych rozmiarów. Należy też dobrze zastanowić się nad wyborem materiału, z którego wykona się płot. Dobrą decyzją może być wybór aluminium zamiast drewna czy metalu. Wówczas tych zniszczeń jest znacznie mniej i o wiele łatwiej jest zaplanować prace renowacyjne.

Zobacz również  Meble z lustrami? Czy warto?