Bejca rustykalna

Entretien du bois

Drewniane przedmioty wymagają odpowiedniej pielęgnacji, by przez długie lata cieszyły nasze oczy swoim pięknym wyglądem. Niezależnie od tego, czy w swoich domach mamy meble, przedmioty codziennego użytku czy też dekoracje wykonane z drewna, należy je odpowiednio zabezpieczyć. Jak to można zrobić, aby nie zaburzyć ich dawnego uroku i charakteru? Ciekawym rozwiązaniem może okazać się bejca rustykalna do drewna.

Czym jest bejca?

Bejca, w tym bejca rustykalna, jest swoistym impregnatem do drewna. Preparat ten wnika w głąb struktury drewnianych przedmiotów i zmienia ich barwę. W zależności od tego, jaki rodzaj bejcy się wybierze można uzyskać efekt transparentny lub półtransparentny. Bejca pozwala na zachowanie widoczności słojów drewna, jednak mocniej kryjące bejce pozwalają na wyrównanie jego kolorytu. Sprawdza się to szczególnie przy renowacji mebli, które musiały być uzupełnione o nowe elementy, które znacznie różnią się kolorem od starszych. Specjaliści polecają w tym celu wykorzystać bejcę rustykalną, która charakteryzuje się głębokim kolorem, co daje efekt starego drewna. Bejca rustykalna sprawdzi się przy renowacji i „postarzaniu” elementów drewnianych znajdujących się zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i na zewnątrz. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu drewna po całkowitym wyschnięciu preparatu barwiącego. W tym celu należy wybrać lakier lub lakierobejcę przeznaczoną do drewna we wnętrzach lub znajdujących się na dworze.

Zobacz również  Co zrobić ze starymi meblami?

Przykłady dobrej jakości bejcy można znaleźć w sklepie http://drewnochron.pl/

Bejca rustykalna – jak stosować?

Przed położeniem bejcy należy odpowiednio przygotować elementy drewniane, które będą nią pokryte. W pierwszej kolejności należy oczyścić je z poprzednich warstw farny, bejcy czy lakieru. Jest to szczególnie istotne w przypadku renowacji mebli. Następnie należy wyrównać powierzchnię przy pomocy papieru ściernego, aby drewno było gładkie, gdyż później trudno zniwelować nierówności. Przed przystąpieniem do malowania większych powierzchni warto sprawdzić na niewielkim kawałku drewna o takim samym kolorze, jaką ostatecznie barwę da bejca. Można to zrobić na elemencie, jaki zostanie po renowacji mebla lub na niewidocznej części siedzenia czy oparcia. Jeżeli kolor nie jest satysfakcjonujący, wybraną przez siebie bejcę można wymieszać z innym odcieniem, dzięki czemu powstanie unikalny odcień. Jednak w takim przypadku należy zapamiętać proporcje, by później odtworzyć konkretną barwę.

Do nakładania bejcy można używać pędzla lub wałka. Jeżeli przedmiot ma mieć bardzo dekoracyjny charakter warto wykorzystać do nakładania gąbkę lub specjalne tampony, którymi „odbija się” bejcę na malowanej powierzchni. Ciekawe efekty daje również użycie szmatki. Dwie ostatnie techniki są często używane przy postarzaniu mebli, a także w decoupage.

Malowaną bejcą powierzchnię należy odpowiednio zabezpieczyć przed uszkodzeniami. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu przeźroczyste lakiery do drewna. 

Zobacz również  Jaka farba do malowania ścian i sufitu?